Spor alanında hizmet verenlerde genetik faktörlerin, performanslarına etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of genetic factors on the performance of those working in the field of sports
  1. Tez No: 978368
  2. Yazar: OKAN OĞUL
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HASAN UĞUR ÖNCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Genetik, Biyokimya, Energy, Genetics, Biochemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Bilim Dalı
Özet
Spor eğitmenliği, antrenörlük ve spor hocalığı bir iş dalıdır. Yapılan işin türünde direkt insan sağlığı söz konusu olmaktadır. Yarışma yapan sporcularda, başarı tek hedef olduğundan kas yapılarının geliştirilmesi, yarışma performanslarının en üst düzeye çıkarılması için çeşitli çalışma programları uygulanmaktadır. Kişilerin doğal yatkınlıkları dışında, başarılı olma güdüsü onları çoğu zaman sağlık sorunları ile başbaşa bırakabilmektedir. Oysa bireysel genetik yapısı belirli olan sporcuları, başarılı olma ihtimalleri yüksek spor dallarında yarıştırmak için eğitmek, onların sağlıklarının korunması açısından büyük önem arz etmektedir. Bu noktada İş sağlığı ve güvenliği kriterleri ön plana çıkmaktadır. Bu çalışmada spor işi yapanların sağlıklarının korunmasının genetik yapılarının ortaya çıkarılması ile nasıl denetlenebileceğinin gerçekliliğini vurgulamak ve bu konuya dikkat çekmek istiyoruz. Çalışmada, özellikle dayanıklılık kapasitesi, enerji metabolizması, toparlanma süreci ve sakatlık riski üzerinde etkili olduğu bilinen genetik varyasyonlar değerlendirilmiştir. Araştırmanın örneklemini, elit düzeyde dayanıklılık sporcuları oluşturmuştur. Katılımcılardan alınan tükürük örnekleri yurt dışında akredite genetik laboratuvarlarda ileri düzey yeni nesil dizileme (NGS) teknolojisi kullanılarak analiz edilmiştir. İncelenen başlıca genler arasında ACTN3, ACE, PPARGC1A, VEGF, NOS3, HIF1A, AMPD1, CKM, UCP2/UCP3 ve MSTN yer almaktadır. Bulgular, sporcuların genetik profillerinin bireysel olarak farklılaştığını göstermiştir. ACTN3 geninde XX genotipine sahip bireylerde yavaş kas lifi oranı yüksek bulunmuş, ACE geninin I/I genotipi ve PPARGC1A'nın G aleli ise kardiyovasküler kapasite ve mitokondriyal fonksiyonlarla olumlu ilişkilendirilmiştir. Oksijen taşınımı ve hipoksiye adaptasyonda VEGF, NOS3 ve HIF1A varyantlarının rol oynadığı belirlenmiştir. AMPD1 ve UCP2/UCP3 gen varyantları enerji üretimi üzerinde etkili bulunurken, CKM ve IL6 genleri toparlanma sürecini desteklemiştir. Sonuç olarak, genetik profillerin bilinmesi, sporcularda performans artırıcı bireyselleştirilmiş antrenman ve beslenme stratejilerinin geliştirilmesine olanak sağlamaktadır. Bu çalışma, spor genetiğinin uygulamalı alanda kullanılabilirliğini desteklemekte ve kişiselleştirilmiş performans yönetimi için bilimsel bir temel sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Sports training, coaching, and athletic instruction are professional fields where human health is directly involved. In competitive athletes, success is the sole objective, and various training programs are implemented to enhance muscle development and maximize performance. However, the drive for success often leads individuals to face health-related issues beyond their natural predispositions. Training athletes—whose genetic profiles are known—in sports in which they have a higher potential for success holds great importance for preserving their health. At this point, occupational health and safety standards come to the forefront. This study aims to emphasize the feasibility of monitoring the health of individuals working in the sports field through the identification of their genetic structures and to draw attention to this issue. The study specifically evaluates genetic variations known to affect endurance capacity, energy metabolism, recovery processes, and injury risk. The sample group of the study consists of elite-level endurance athletes. Saliva samples collected from participants were analyzed using advanced next-generation sequencing (NGS) technology in accredited genetic laboratories abroad. The primary genes examined include ACTN3, ACE, PPARGC1A, VEGF, NOS3, HIF1A, AMPD1, CKM, UCP2/UCP3, and MSTN. The findings revealed individual differences in the athletes' genetic profiles. Individuals with the XX genotype of the ACTN3 gene were found to have a higher proportion of slow-twitch muscle fibers. The I/I genotype of the ACE gene and the G allele of the PPARGC1A gene were positively associated with cardiovascular capacity and mitochondrial function. Variants of VEGF, NOS3, and HIF1A were found to play roles in oxygen transport and adaptation to hypoxia. AMPD1 and UCP2/UCP3 gene variants were shown to affect energy production, while CKM and IL6 genes supported the recovery process. In conclusion, knowledge of genetic profiles allows for the development of individualized training and nutrition strategies that enhance athletic performance. This study supports the practical application of sports genetics and provides a scientific foundation for personalized performance management.