Kur'an-ı Kerim'deki metaforlar ve yaygın din eğitiminde kullanımı (infak konulu vaaz üzerine nitel bir araştırma
Metaphors i̇n the Quran and their use i̇n popular religious education(a qualitative study on the sermon on infaq)
  1. Tez No: 978369
  2. Yazar: SEDA ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN AY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Kur'an-ı Kerim'de yer alan metaforların Yaygın Din Eğitiminde, özellikle vaazlarda kullanımı araştırılarak din eğitimi bilimine katkı sunmak amaçlanmıştır. Bu doğrultuda, öncelikle metafor kavramının teorik çerçevesi açıklanmıştır. Kavramın din eğitimindeki önemi ele alınarak, Kur'an-ı Kerim'de metafor içeren ayetler tespit edilmiş ve içerik analizi yapılmıştır. Elde edilen bulgular ışığında, bu metaforların vaazlarda kullanımı ve Yaygın Din Eğitimindeki yeri değerlendirilmiştir. Araştırma nitel bilgi toplama yöntemi kullanılarak, fenomenolojik desende gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın örneklemini İstanbul İli Beylikdüzü ilçesinde bulunan Fatih Sultan Mehmet Camii'nde haftalık olarak yapılan cami vaazına katılan bayan cemaatten toplam 27 katılımcı oluşturmaktadır. Nitel bilgi toplama yöntemlerinden görüşme tekniğinin kullanıldığı çalışmada veri toplama aracı olarak yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde MAXQDA 2024 nitel veri araştırma programı kullanılarak kategorik içerik analizine başvurulmuştur. Araştırma sonucunda metaforların yaygın din eğitim bilimine olan faydaları tespit edilmiştir. Kur'an-ı Kerim'deki metaforların camii eğitimi esnasında kullanılmasıyla cemaatin, akıllarında daha kalıcı bilgi sağlama, zihinde canlandırma, konu üzerinde düşünmeye teşvik etme, Kur'an-ı Kerim'i daha iyi anlamayı sağlama, konu hakkında bilgi sahibi olma gibi düşüncelere sahip oldukları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to the science of religious education by investigating the use of metaphors in the Quran, particularly in sermons. To this end, the theoretical framework of the concept of metaphor is first explained. Considering the importance of the concept in religious education, verses containing metaphors in the Quran were identified and a content analysis was conducted. In light of the findings, the use of these metaphors in sermons and their place in informal religious education were evaluated. The research was conducted using a phenomenological design using qualitative data collection methods. The study sample consisted of 27 female participants from the weekly mosque sermons held at the Fatih Sultan Mehmet Mosque in the Beylikdüzü district of Istanbul. The study employed a semi-structured interview form as the data collection tool. Categorical content analysis was conducted using the MAXQDA 2024 qualitative data research program to analyze the data. The research identified the benefits of metaphors for informal religious education. It has been determined that the use of metaphors in the Quran during mosque education provides congregants with more lasting information, visualizes it, encourages them to think about the subject, provides a better understanding of the Quran, and increases their knowledge on the subject.