Adölesanlarda instagram bağımlılığı ve yeme tutumu arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi
Evaluation of the relationship between instagram addiction and eating attitudes in adolescents
- Tez No: 978404
- Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ÇAYIR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Giriş ve Amaç : İnsan gelişimi dönemlerinden bebeklik, çocukluk, yetişkinlik ve yaşlılık gibi ergenlik dönemi de farklı açılardan alışkanlıkların kazanıldığı, gelişim psikolojisi ekseninde kişilik ve ruh sağlığının önemli kısımlarının oluştuğu etkili ve önemli bir dönemdir. Ergenliğin evrensel tanımı; bireyin gelişim süreci içerisinde çocukluk döneminin bitişi ile beraber fizyolojik olarak erişkinliğe ulaşıncaya kadar geçen dönemdir. Ergenlik dönemi, fiziksel, duygusal, sosyal ve bilişsel birçok değişiklikle karakterizedir. Ergenlerin gelişimi üzerinde birçok faktör etkili olabilir, ancak bu dönemde genellikle görülen risk alma davranışları, ergenlerin bu dönemde deneme, öğrenme ve bağımsızlık kazanma çabalarının bir yansıması olabilir. Ergenler, duygusal olarak karmaşık bir dönemden geçerler. Kimlik gelişimi, bağımsızlık arzusu ve ilişkilerdeki değişiklikler, duygusal zorluklara neden olabilir. Bu duygusal dalgalanmalar, risk alma davranışlarını etkileyebilir. Ergenler, sosyal çevreleriyle daha fazla etkileşimde bulunmaya başlarlar. Arkadaş grupları, sosyal beklentiler ve popülerlik gibi faktörler, gençlerin davranışlarını etkileyebilir. Grup baskısı, risk alma davranışlarını tetikleyebilir. İnstagram uygulaması son dönemlerde genç yetişkinler ve adölesanlar arasında popülaritesini giderek artırdı. Sosyal paylaşım içerikleri, kişiler arası iletişim ve ilişkilerde giderek artmaktadır. Çevrimiçi geçirilen süreler mental ve fiziksel sağlığı etkilemeye başladı. Ergenlik dönemi, bireyin sosyal medya ile yoğun temas kurduğu, bedensel ve psikolojik gelişimin hızlandığı bir dönemdir. Sosyal medya platformlarında idealize edilmiş beden algıları ve karşılaştırma davranışları, gençlerin yeme davranışlarını etkileyebilecek önemli faktörlerdendir. Bu çalışmamızın amacı adölesan bireylerde İnstagram bağımlılığı ile yeme tutumları arasındaki ilişkiyi incelemeyi amaçlamaktadır. Yöntem : Araştırmamız kesitsel tipte bir araştırmadır. Araştırmada veri toplamaya 01 Nisan 2024'te başlanmış 31 Mayıs 2024 tarihinde son verilmiştir . Araştırmanın evrenini Erzurum Pasinler ilçesinde ikamet eden lise düzeyi 9. ,10. ,11. ,12. sınıf öğrencileri oluşturacaktır. Pasinler ilçesinde Meslek Yüksek Okulu, Pasinler Anadolu Lisesi, Pasinler Anadolu İmam Hatip Lisesi olmak üzere 3 lise düzeyinde okul bulunmaktadır. Bu liselerde kayıtlı toplam 1028 birey belirlenmiştir. Daha önce üniversite öğrencilerinde yapılan bir çalışmada instagram bağımlılığı oranı %33,5 olarak bulunmuştur. Buna göre yapılan örneklem hesabında örneklem büyüklüğü %95 güvenirlik ve %5 hata payı ile en az 257 adölesan olarak belirlenmiştir. Çalışmaya başlamadan önce etik kurul izni alınacak, sonrasında ise İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü'ne başvurularak gerekli izinler alınacaktır. Çalışmaya alınma kriterlerini karşılayan katılımcılara yüz yüze anket uygulama tekniği kullanılarak Aile bilgilendirmesi ve onam formu, YTT-26 (Yeme Tutum Testi kısa formu), İnstagram bağımlılığı ölçeği doldurmaları sağlanacaktır. İstatistiksel analizlerde SPSS 27 Paket programı kullanılacak ve istatistiksel anlamlılık düzeyi p<0,05 kabul edilecektir. Bulgular : Bu araştırma, 13-18 yaş aralığında yer alan toplam 278 lise öğrencisinin katılımı ile gerçekleştirildi . Katılımcıların % 69,8 (n:194) erkeklerden , % 30,2 (n:84) kadınlardan oluşmaktadır. Yaş ortalamasının 15,64±1,24 olduğu ve medyan yaşın 15 olduğu tespit edildi . Boy ortalamasının 1,68±0,08 m olduğu ve medyan değerin 1,69 m olduğu saptandı . Ortalama ideal kilonun 57,59±9,57 kg olduğu ve medyan değerin 57,5 kg olduğu tespit edildi. İnstagram bağımlılığı puanlarının 21 ile 102 arasında değiştiği, ortalama puanın 41,84±15,38 olduğu belirlendi. Ölçekten alınabilecek minimum ve maksimum puanlara oranlandığında %24,8'e karşılık geldiği bir instagram bağımlılığı sergilediğini göstermektedir. %13,8 düzeyi ile katılımcıların genel olarak düşük düzeyde problemli bir yeme tutumu sergilediğini göstermektedir. İnstagram bağımlılığı ile yeme tutumu arasında zayıf düzeyde pozitif (r=0,221) ve anlamlı (p=0,001) bir ilişki olduğu görüldü. Sonuç : Çalışmamızda instagram bağımlılığı ile yeme tutumu arasındaki ilişkiyi inceleyerek önemli bulgulara ulaşmıştır. Elde edilen veriler, özellikle genç popülasyonda sosyal medya kullanımının yeme tutumları üzerinde potansiyel bir etkisi olduğunu göstermektedir. İnstagram bağımlılığının, yeme tutumlarındaki bozulma ile zayıf düzeyde pozitif ancak anlamlı bir ilişki göstermesi, sosyal medya kullanımının psikolojik ve davranışsal sağlık üzerindeki etkilerine dair önemli bir etkisi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Background and Aim : Human developmental periods such as infancy, childhood, adulthood, and old age are critical phases during which habits are acquired from various perspectives, and key aspects of personality and mental health are shaped within the framework of developmental psychology.. The universal definition of adolescence is the period that follows the end of childhood and lasts until the individual reaches adulthood physiologically. Adolescence is characterized by numerous physical, emotional, social, and cognitive changes. Many factors can influence the adolescent development ; however, the risk-taking behaviors commonly seen during this period may reflect adolescents' attempts to experiment, learn, and gain independence. Adolescents go through an emotionally complex period. Identity development, a desire for independence, and changes in relationships can cause emotional difficulties. These emotional fluctuations can affect risk-taking behaviors. Adolescents begin to interact more with their social environments. Factors such as peer groups, social expectations, and popularity can influence young people's behaviors. Peer pressure can trigger risk-taking behaviors. The Instagram application has recently increased its popularity among young adults and adolescents. The content shared on social media is increasing in interpersonal communication and relationships. Time spent online has begun to affect mental and physical health. Adolescence is a period where individuals are in intense contact with social media, and bodily and psychological development accelerates. Idealized body perceptions and comparison behaviors on social media platforms are significant factors that may affect young people's eating behaviors. The objective of this study is to examine the relationship between Instagram addiction and eating attitudes in adolescent individuals. Methods: Our research is a cross-sectional study. Data collection started on April 1, 2024, and ended on May 31, 2024. The population of the research will consist of high school students from the 9th, 10th, 11th, and 12th grades residing in the Pasinler district of Erzurum. There are three high schools in Pasinler district: Pasinler Vocational School, Pasinler Anatolian High School, and Pasinler Anatolian Imam Hatip High School. A total of 1028 individuals enrolled in these high schools have been identified. In a previous study conducted with university students, the rate of Instagram addiction was found to be 33.5%. Based on this, the sample size was calculated to be at least 257 adolescents with a 95% confidence level and a 5% margin of error. Before starting the study, ethics committee approval will be obtained, and then necessary permissions will be sought from the District National Education Directorate. Participants meeting the inclusion criteria will complete a face-to-face survey using the Family Information and Consent Form, YTT-26 (short form of the Eating Attitudes Test), and the Instagram addiction scale. SPSS 26 software will be used for statistical analyses, and a statistical significance level of p<0.05 will be accepted. Results : This research was conducted with the participation of a total of 278 high school students aged 13-18. The participants consisted of 69.8% (n:194) males and 30.2% (n:84) females. The average age was determined to be 15.64±1.24, and the median age was found to be 15. The average height was noted as 1.68±0.08 m, with a median of 1.69 m. The average ideal weight was determined to be 57.59±9.57 kg, and the median weight was 57.5 kg. The Instagram addiction scores ranged from 21 to 102, with an average score of 41.84±15.38. When compared to the minimum and maximum scores that can be obtained from the scale, it indicates that 24.8% exhibit Instagram addiction. 13%The findings show that participants generally exhibited a low level of problematic eating attitudes at level 8. A weak positive (r=0.221) and significant (p=0.000) relationship between Instagram addiction and eating attitudes was observed. Conclusion : Our study has reached important findings by examining the relationship between Instagram addiction and eating attitudes. The data obtained indicate that social media usage has a potential effect on eating attitudes, especially in the young population. The weak positive but significant relationship between Instagram addiction and the deterioration in eating attitudes suggests an significant impact of social media usage on psychological and behavioral health.