Sosyal medya ve aile: Sosyal medyanın aile ve ailenin sosyal ilişkilerine etkisi
Social media and family: The impact of social media on family and family social relationships
  1. Tez No: 978420
  2. Yazar: BERFİN AYLA ÖZBEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHU PAKÖZ TÜRKELİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Aile Planlaması, Family Planning
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Aile Danışmanlığı ve Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Sosyal medya dijitalleşme ile yaygınlaşarak iletişim aracı olmaktan çıkmış, günlük hayatımızın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Özellikle sosyal medyanın bireyler üzerindeki etkisinin artması aile içi ilişkileri ve aile yapısını derinden etkilemektedir. Yüz yüze iletişimin yerini sosyal medya ile sanal iletişim almıştır ve bununla birlikte aile içerisindeki ilişkiler yeniden şekillenmektedir. Sosyal medya aile içerisinde iletişimi kolaylaştırdığı gibi yüz yüze iletişim sıklığını azaltarak aile içi duygusal bağların zayıflamasına ve iletişim kopuklukların yaşanmasına sebep olabilmektedir. Bu bağlamda sosyal medyanın aile içi dinamikler üzerindeki etkilerinin çok boyutlu bir şekilde ele alınması oldukça önemlidir. Bu araştırmanın amacı, sosyal medyanın aile içi ilişkilere olan etkisini anlamak ve bu etkilerin aile bireyleri arasındaki iletişimlere nasıl yansıdığını incelemektir. Ana veri kaynağını nitel araştırma yöntemlerinden yüz yüze görüşme tekniğinin oluşturduğu bu çalışmada İstanbul ilinin ilçelerinde ikamet eden 30 evli birey ile derinlemesine görüşme gerçekleştirilmiştir. Görüşmeler 2025 yılında gerçekleştirilmiş ve toplamda 3 ay sürmüştür. Görüşme soruları, yarı yapılandırılmış soru formunda hazırlanıp, etik kurul onayları alındıktan sonra gerçekleştirilmiş ve içerik analizi yöntemi ile analiz edilerek Erving Goffman, Ulrich Beck, Habermas gibi kuramcıların görüşleri ile desteklenerek değerlendirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre; katılımcıların çoğunluğu sosyal medyanın olumlu tarafları olduğunu, iletişimi sürdürülebilir kıldığını söylerken, olumsuz tarafların göz ardı edilemeyecek kadar fazla olduğunu ve bilinçli kullanıldığı sürece olumlu yönlerinden faydalanılabileceğini aksi takdirde bağımlılığı arttırdığını belirtmişlerdir. Aynı zamanda sosyal medyanın yüz yüze iletişimi azalttığını ve eşler arasındaki iletişimi ve ilgiyi zayıflattığını bu nedenden kaynaklı ufak da olsa tartışmaların yaşandığını belirtmişlerdir. Sonuç olarak sosyal medyanın aile içi ilişkiler üzerindeki etkisi bireylerin kullanım dozuna, kullanım şekline ve amacına göre değişerek iletişimlerini etkilemektedir. Bu nedenle, sosyal medyanın dengeli ve amaca uygun şekilde kullanılması sağlanmalı; aile içi iletişimi destekleyen bilinçli kullanım alışkanlıklarını teşvik edecek yöntemler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Social media has become increasingly widespread with digitalization, ceasing to be a communication tool and becoming an integral part of our daily lives. The increasing influence of social media on individuals, in particular, profoundly impacts family relationships and family structure. Face-to-face communication has been replaced by virtual communication through social media, and this is reshaping relationships within the family. While social media facilitates communication within the family, it can also reduce the frequency of face-to-face communication, weakening emotional bonds within the family and leading to communication breakdowns. In this context, it is crucial to examine the multidimensional effects of social media on family dynamics. The purpose of this research is to understand the impact of social media on family relationships and to examine how these effects are reflected in communication between family members. This study, which utilizes face-to-face interviews as the primary data source, conducted in depth interviews with 30 married individuals residing in the districts of Istanbul. The interviews were conducted in 2025 and lasted a total of 3 months. The interview questions were prepared in a semi-structured questionnaire, approved by the ethics committee, and evaluated using content analysis, supported by insights from theorists such as Erving Goffman, Ulrich Beck, and Habermas. According to the research results, the majority of participants stated that social media has positive aspects and fosters sustainable communication. However, they also noted that the negative aspects are too numerous to ignore, and that its positive aspects can be utilized as long as it is used consciously; otherwise, it increases addiction. They also noted that social media reduces face-to-face communication and weakens communication and affection between spouses, leading to minor arguments. Consequently, the impact of social media on family relationships varies depending on the individual's dose, method, and purpose, affecting their communication. Therefore, balanced and appropriate use of social media should be ensured, and methods should be developed to encourage conscious usage habits that support family communication.