Aydın kenti örneğinde yaya öncelikli kentsel çözümler
Pedestrian priority urban solutions in the example of Aydin city
  1. Tez No: 978430
  2. Yazar: CANSU AYKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM KILIÇASLAN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Peyzaj Mimarlığı, Landscape Architecture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aydın Adnan Menderes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Peyzaj Mimarlığı Bilim Dalı
Özet
Kentlerin en eski ve temel ulaşım biçimi yürümektir. Yürüyerek başlayan ulaşım, zamanla sanayi ve teknolojinin gelişmesiyle yerini motorlu taşıtların kullanımına bırakmıştır. Motorlu araçlar birçok açıdan kullanım kolaylığı sağladığından, kentlerde zamanla kullanımları artmıştır. Araç sayısının artmasıyla birlikte trafik sorunları yaşanmaya başlanmış ve araçlar her yeri işgal eder hâle gelmiştir. Bu durum, kentlerin en eski hareketi olan yürüme tercihini azaltmıştır. Ulaşım için motorlu araçların kullanımı, yayaların kentlerde kendilerine yer bulamamasına neden olmuştur. Yayaların erişimde karşılaştığı sorunlara yayalaştırma uygulamaları ile çözümler aranmıştır. Yayalaştırma ile kentlerde yürüyerek erişim sağlama kolaylaşmaktadır. Bu durum, kentsel mekânların ve kent kimliğinin şekillenmesini sağlamaktadır. Kentlerde yürüyerek erişim sağlamak, kentin keşfedilmesini ve akılda kalıcılığını etkilediğinden gelişen kent içerisinde yayalaştırma uygulamalarının önemini ortaya koymaktadır. Bu tez çalışması, Aydın ilinin Efeler ilçesindeki Atatürk Kent Meydanı ve çevresindeki önemli odak / işaret ögelerini yaya öncelikli bir sistem içinde birleştirmek için kentsel çözümler önermeyi amaçlamaktadır. Tez çalışması; konu ile ilgili literatür taramasına, saha gözlemleri ve niceliksel / niteliksel ölçümler üzerine kurulmuştur. Çalışma sonucunda, kentin kimliğinde önemli bir yer tutan odak / işaret ögelerinin birbirine bağlanarak yaya öncelikli kent merkezi oluşumuna katkıda bulunacak yolların; değerlendirilmesi ve meydanla güçlü bağlantılarının ortaya çıkması konusunda öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The oldest and most basic mode of transportation in cities is walking. Transportation, which started on foot, has been replaced by the use of motor vehicles with the development of industry and technology over time. Since motor vehicles provide ease of use in many ways, their use in cities has increased over time. With the increase in the number of vehicles, traffic problems began to occur and vehicles became invaded everywhere. This situation has reduced the preference for walking, which is the oldest movement of cities. The use of motor vehicles for transportation has caused pedestrians to not be able to find a place for themselves in cities. Solutions to the problems faced by pedestrians in access were sought with pedestrianization applications. With pedestrianization, it becomes easier to access cities on foot. This situation enables the shaping of urban spaces and urban identity. Providing access on foot in cities reveals the importance of pedestrianization practices in the developing city, as it affects the discovery and memorability of the city. This thesis study aims to propose urban solutions to combine important focal / sign elements in and around Atatürk City Square in Efeler district of Aydın province in a pedestrian priority system. Thesis study; It is based on the literature review on the subject, field observations and quantitative / qualitative measurements. As a result of the study, it was determined that the roads that will contribute to the formation of a pedestrian priority city center by connecting the focal / sign elements, which have an important place in the identity of the city; and to reveal their strong connections with the square.