Türk sigortacılık sektöründe oto dışı sigortalarda marka deneyiminin müşteri sadakatine etkileri
The effects of brand experience on customer loyalty in non-auto insurance in the turkish insurance sector
  1. Tez No: 978431
  2. Yazar: EBRU ZEYNEP AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SAĞLAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
Özet
Bu tez, Türk sigortacılık sektöründe oto dışı sigortalarda marka deneyiminin müşteri sadakatine etkisini incelemektedir. Teknolojinin de ilerlemesi sonucu global rekabetin yoğunlaştığı günümüz koşullarında, sigorta sektöründe marka ile müşterileri arasındaki ilişkilerin önemi artmaktadır. Araştırma, sigorta şirketleri müşterilerinin marka ile olan deneyimlerinin, müşteri sadakati üzerindeki etkilerini analiz etmektedir. Çalışma kapsamında, belirli bir coğrafi bölgede yaşayan oto dışı sigorta müşterilerine yönelik anket çalışması gerçekleştirilmiş ve elde edilen veriler istatistiksel analizlerle değerlendirilmiştir. Veri analizinde SPSS 27 programı kullanılmıştır. Çalışmada 209 katılımcı verisi kullanılmıştır. Analiz sonucunda marka deneyiminin müşteri sadakati ile pozitif yönlü ve güçlü bir ilişkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Marka deneyiminin müşteri sadakati üzerinde 0,84 oranında etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Fark testleri sonucunda ise marka deneyimi ve müşteri sadakat düzeylerinin sadece cinsiyete göre farklılık gösterdiği, kadınların hem marka deneyimi hem de müşteri sadakat düzeylerinin fazla olduğu sonucuna ulaşılmıştır. Yaş, eğitim durumu, medeni durum ve gelir düzeyine göre ise farklılık yoktur.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the impact of brand experience on customer loyalty in non-auto insurance policies within the Turkish insurance sector. In today's world, where global competition has intensified due to technological advancements, the importance of the relationship between brands and customers in the insurance sector has increased. This research analyzes the impact of insurance companies' customers' brand experiences on customer loyalty. A survey was conducted among non-auto insurance customers living in a specific geographic region, and the data obtained was analyzed using statistical analysis. SPSS 27 was used in the data analysis. The study utilized data from 209 participants. The analysis determined that brand experience has a strong and positive relationship with customer loyalty. Brand experience has a 0.84 effect on customer loyalty. Difference tests revealed that brand experience and customer loyalty levels differed only by gender, with women exhibiting higher levels of both brand experience and customer loyalty. However, there were no differences based on age, education, marital status, or income level.