Ilıcadere (Bayındır-İzmir) Pb-Zn cevherleşmesinin rezerv tenör değerlendirmesi
Grade and reserve evaluation of Ilıcadere (Bayındır-İzmir) Pb-Zn mineralization
- Tez No: 97848
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEM SARAÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
IV ÖZET Ilıcadere (Bayındır - İzmir) Pb-Zn cevherleşmesinin rezerv-tenör dağılımının jeoistatistiksel yöntemler kullamlarak belirlenmesi, tezin ana konusunu oluşturmaktadır. Bu kapsamda, MTA Genel Müdürlüğü tarafından ve hepsi dik olarak yapılan 49 adet sondaj verisi değerlendirilmiştir. Sondaj verileri bilgisayar ortamına aktarılmış, her bir değişken için istatistiksel parametreler belirlenmiştir. Sonraki aşamada, veriler kompozit edilmiş ve elde edilen bu veriler yardımıyla jeoistatistiksel uygulamalara geçilmiştir. Çeşitli yazılımlar kullamlarak cevherleşmenin 3 boyutlu değerlendirilmesi yapılmıştır. Cevherleşmenin yatay ve düşey yönde variogramlan hesaplanmış, yatağın anizotropisi incelenmiş ve yatak küresel olarak modellenmiştir. Model parametreleri Pb için; Co = 20, C = 200, a = 75 m., Zn için ; C0 = 4, C = 14, a = 75 m. ve Cu için ; C0 = 0.002, C = 0.005, a = 75 m. olarak belirlenmiştir. Model parametrelerinin cevherleşmeye uygunluğu çapraz doğrulama teknikleri ile test edilerek, 10x10x10 m. blokların ortalama tenörlerinin jeoistatistiksel blok kriging ile kestiriminde kullanılmıştır. Cu için veri değerlerinin oldukça küçük ve güvenilir olmasından dolayı, Cu sadece modellenmiş ve rezerv hesabı yapılmamıştır. 110x10 m. (x), 240x10 m. (y), 35x10 m. (z) şeklinde yapılan kestirim sonucunda cevherleşme bölgesinde Pb ve Zn için tenör-tonaj dağılımları hesaplanmıştır. Pb için toplam 213 blok 26.95 %Pb ortalama ile 33.94 kestirim hatası varyansına sahip olarak ve Zn için 7.07 %Zn ortalama ve 2.58 kestirim hatası vary ansına sahip toplam 581 blok kestirilmiştir. Değişik eşik tenörlere karşılık gelen rezerv miktarı hesaplanmış ve kestirim yapılan katlara ilişkin sonuçlar grafikler şeklinde sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The determination of the grade-tonnage of Ihcadere (Bayindir-lzmir) Pb-Zn mineralization by using geostatistical methods constitute the main concept of thesis. In this study, 49 drillholes which were drilled vertical by MTA were evaluated. For each variable, drillholes data transferred into computer system and statistical parameters were determined. In the next step, data were composited and geostatistical applications were applied. By using some special softwares, three dimensional assessment of the mineralization were done. The variograms of mineralization were computed for the vertical and horizontal directions, anisotropy of deposit was investigated and the deposit was spherically modelled. Model parameters were determined for Pb; Co=20, C=200, a=75 m., for Zn; Co=4, C=14, a=75 m., for Cu; QpO.002, C=0.005, a=75 m. The suitability of model parameters to mineralization was tested with back-kriging technique and the parameters were used for estimation of the average grade of the 10x10x10 m. blocks by geostatistical block kriging technique. Cu was only modelled and no further study was applied to Cu values because of the lack of data and unreliable Cu values. Grade-tonnage distribution was applied to the 1 10x10 m. (x), 240x10 m. (y), 35x10 m. (z) blocks in the area. For Pb, 213 blocks with 26.95 % Pb mean grade and 33.94 estimating error variance; for Zn, 581 blocks with 7.07 % Zn mean grade and 2.58 estimating error variance were estimated. With different sill grade values, the reserve amount were calculated and estimated results of levels were presented in graphics.