Türkiye mobilya endüstrisi ve rekabet düzeyi
Structure and rivalry level of Turkish furniture industry
  1. Tez No: 97847
  2. Yazar: MURAT UYGUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARİF GÜRAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ağaç İşleri, Wood Products
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağaç İşleri Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada Türkiye'deki mevcut mobilya sektörü tanımlanmaya ve sektörün sorunları tespit edilmeye çalışılarak bu sorunların çözümü için öneriler getirilmiştir. Daha sonra Dünya mobilya sektöründen örnekler verilerek Türkiye mobilya sektörü ile kıyaslanmıştır. Böylelikle Türkiye'nin rekabet düzeyi araştırılarak ihracatımızın geüşmesi için neler yapılabileceği tespit edilmiştir. Türkiye'nin belli bölgelerinde yoğunlaşan mobilya sektörünün araştırılması doğrultusunda anket düzenlenerek elde edilen veriler değerlendirilmiştir. Yapılan literatür taramasında daha önce hazırlanan tezler incelenerek bunlardan faydalanmaya çalışılmıştır. Devlet kurum ve kuruluşları ile doğrudan ve telefon, internet, fax, vb. ile bilgi sağlanmıştır. Ağırlıklı olarak internet üzerinden çalışılmıştır. Kütüphanelerden de faydalanılarak tez kuvvetlendirilmeye çalışılmıştır. Anket Ankara ve kayseri illerinde yüz yüze gerçekleştirilerek, mobilya endüstrisinin gelişmiş olduğu diğer illerde (İzmir, İstanbul, Bursa, Bolu vb. ) ulaşılabilinen işletmelerle telefon, fax ve internet kanalı ile irtibat sağlanıp anket tamamlanmıştır. Türkiye çapında 42 küçük ölçekli, 40 orta ölçekli ve 18 büyük ölçekli işletmede yapılan anket sonucunda; küçük ölçekli işletmelerden büyük ölçekli işletmelere doğru gidildikçe işletmede çalışanların eğitim düzeyi, kapasite kullanım oranı, kalite belgesine sahiplik oranı, teknoloji kullanım oranı, bilgisayar kullanım oranı, kredi ve yeni finansman tekniklerini kullanım oranı artmakta, düşük kapasite ile ilgili sorunlar, danışmanlık hizmeti alma oranı ve rekabette zorlanma oranı ise azalmaktadır. Küçük ölçekli işletmeler genellikle el emeği yoğun üretim yapıp işlemeli ürünler üretmekte, büyük ölçekli işletmeler ise seri üretime yönelip kutu tipi ürünler üretmektedir. Sektörün öncelikli sorunları arasında bilgi eksikliği, teknik eleman sorunu ve finansman sorunu bulunmaktadır. Gümrük birliği bazı orta ölçekli ve genelde büyük ölçekli işletmeleri olumlu yönde etkilemiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT By this study, it was tried to describe existing furniture in Turkey, to determine its problems, and to suggest solutions for such problems. In addition, the furniture sector in Turkey was compared to the furniture sector in the world by giving some examples of the world sector. By this way, it was possible to examine Turkey's competition level and determine the means to develop its exports. A questionnaire was developed to investigate the furniture sector being dense within some regions of Turkey, and the collected data were analyzed. The relevant literature reviewed and the previous thesis were analyzed, and the results tried to be used in this study. Information were collected from the state organizations and establishments by direct contact and by telephone, internet of fax. The study mainly depended on the internet. By using the libraries, the study was tried to be strengthened. The questionnaire was filled by means of face-to-face interview in Ankara and Kayseri, and telephone, fax or internet connections were used to complete the questionnaires for the companies in the other cities having developed furniture sector (Izmir, Istanbul, Bursa, Bolu, etc.). AS a result of the questionnaires applied to 42 small scale, 40 medium scale, and 18 large scale company within Turkey, from small scale companies to large scale companies the educational level of the employees, the rates of capacity using, having quality certificate, using technologies, using computers, and using credits and other finance techniques were increased, and problems of low capacity, rate of using counseling services and competition problems were decreased. Small scale companies generally produces embroidered products by using hand works, but the large scale companies are oriented to the serial production and produces box-type products. The sector's main problems are covers such topics as shortage of knowledge, technical personnel problem and finance problems. Customs union has positive effects on some medium scale companies and has positive effects on most of the large scale companies.