Perakende mağazalarda iç mekan tasarımının tüketici davranışına etkisi: LC Waikiki örneği
The effect of interior design regarding retail stores on consumer behaviour: A case study on LC Waikiki
- Tez No: 978509
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE UMUT TUĞLU KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
Özet
21.yüzyılda tüketim olgusu, yalnızca ihtiyaç temelli ürün veya hizmet kullanımından çıkmış; bireylerin günlük yaşam pratiklerine entegre olmuş bir sosyal aktivite halini almıştır. Bu dönüşüm, tüketim alanlarının çeşitlenmesine ve sayıca artmasına zemin hazırlamış; bu alanlar kullanıcılar için yalnızca alışveriş değil, deneyim yaşama ve markayla etkileşim kurma ortamlarına dönüşmüştür. Bu bağlamda, perakendeciler yoğun rekabet ortamında markalarını farklılaştırmak ve sürdürülebilir bir marka imajı yaratmak amacıyla iç mekân tasarımını stratejik bir araç olarak değerlendirmeye başlamıştır. Mağaza iç mekân tasarımı, tüketicinin mağaza deneyimini doğrudan etkileyerek hem marka algısını hem de satın alma davranışını şekillendirmekte; mağazalarda uygulanan iç mekan tasarımı unsurları ve konseptin tüketici davranışını nasıl etkilediği önemli bir araştırma gündemi oluşturmaktadır. Bu araştırmanın amacı, perakende mağaza iç mekân tasarımının tüketicilerin mağaza içi davranışlarına etkisini, LC Waikiki markasının iki farklı konsept ile düzenlenen mağazaları üzerinden araştırmaktır. Araştırmanın bulguları, konsept tasarımı ve tüketici davranışı arasındaki ilişkiye dair yol gösterici pratik bilgileri tartışmaya olanak sağlamaktadır. Bu araştırmanın temel problemi, perakende mağaza iç mekan tasarımının farklı mağaza konseptleri üzerinden tüketici davranışına etkisinin araştırılmasıdır. Bu kapsamda çalışmanın ilk bölümünde perakende mağazacılık ve tüketici davranışı kavramları ile ilgili kapsamlı bir literatür araştırması yapılmıştır. Perakende mağaza iç mekan tasarımının farklı mağaza konseptleri üzerinden tüketici davranışına etkisi araştırmasına alt yapı teşkil edecek değişkenlere teorik bir çerçeve oluşturmak amacıyla, ikinci bölümünde, görsel mağazacılıkta perakende mağaza konsept kavramı ve iç mekan tasarımı unsurları tanımlanmıştır. Literatüre dayalı olarak ortaya koyulan“tüketici mağaza içi davranış aşamaları”ve“mağaza iç mekan tasarım unsurları”ile yapılandırılan gözlem formları, vaka çalışması olarak belirlenen LCW perakende mağazasının iki farklı konsepte sahip mağazasında yürütülen nitel araştırmada veri toplama aracı olarak kullanılmıştır. Toplanan veriler içerik analizi ile analiz edilmiş ve iki farklı konseptte uygulanan iç mekan tasarım unsurlarının tüketicilerin mağaza içi davranışına etkisi karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiş; bulgular tartışılmıştır. Araştırma bulgularının, pazarlama, tüketici psikolojisi ve iç mekân tasarımı alan literatürüne katkı sağlaması yanında perakende sektörü çalışanları, mağaza sahipleri, yöneticileri, iç mimar ve tasarımcılar için konsept tasarımı ve tüketici davranışı arasındaki ilişkiye dair yol gösterici pratik bilgiler sunması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the phenomenon of consumption has evolved beyond the mere use of products or services based on necessity; it has become a social activity integrated into individuals' everyday practices. This transformation has paved the way for a diversification and increase in consumption spaces, turning them into environments where users do not simply shop but also engage in experiences and interact with brands. In this context, retailers have begun to utilize interior design as a strategic tool to differentiate their brands and establish a sustainable brand image in a highly competitive market. Store interior design directly influences the consumer's in-store experience, shaping both brand perception and purchasing behavior. Consequently, how spatial design elements and retail concepts impact consumer behavior has become a significant research agenda. This study aims to examine the influence of retail store interior design on consumers' in-store behaviors by focusing on two differently conceptualized LC Waikiki stores. The findings of the research offer practical insights into the relationship between concept design and consumer behavior. The central research problem is to investigate how interior design in retail environments affects consumer behavior across different store concepts. Accordingly, the first part of the study presents an extensive literature review on retailing and consumer behavior. The second part defines the concept of retail store design and its spatial components within the scope of visual merchandising to establish a theoretical framework for variables relevant to the study. Observation forms structured around the literature-based“stages of in-store consumer behavior”and“interior design components”were used as data collection tools in a qualitative case study conducted in two LC Waikiki stores with different concepts. The data were analyzed through content analysis, and the influence of interior design components on consumer behavior was comparatively evaluated and discussed.In addition to contributing to the literature in the fields of marketing, consumer psychology, and interior design, this research aims to provide actionable insights into the relationship between concept design and consumer behavior for retail professionals, store owners, managers, interior architects, and designers.