Patriot Games: Patriotism, National Identity, and the American Rodeo
Vatanseverlik Oyunları: Vatanseverlik, Ulusal Kimlik ve Amerikan Rodeosu
- Tez No: 978557
- Danışmanlar: PROF. DR. RACHEL RUBİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, American Culture and Literature
- Yıl: 2004
- Dil: İngilizce
- Üniversite: The Unıversıty Of Massachusetts Boston
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, rodeo ile ilişkili uygulama ve geleneklerden yola çıkılarak, mitolojik Amerikan Batısı imgeleri ile Amerikan vatanseverliği ve ulusal kimlik fikirleri arasındaki etkileşim incelenmiştir. Rodeo ile ilişkilendirilen örf, adet, dil ve kıyafetlerin, 19. yüzyıldan bu yana hayal edilen Batı'ya ve kovboy imgelerine bağlı olan“Amerikalılık”kavramlarını -Amerikan tarihi fikirleri, toplumsal cinsiyet ve ırk politikaları da dahil olmak üzere- yeniden teyit etmeye hizmet ettiği savunulmuştur. Teorik analiz ile birinci elden gözlemi birleştirerek, bugün rodeoyu, değişen siyasi ve sosyal koşullar içinde“gerçek”bir Amerikalı olmanın ne anlama geldiğini tanımlamaya çalışan daha geniş bir eğilim içinde konumlandırılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This paper will be a discussion of the interplay between images of the mythological American West and ideas of American patriotism and national identity, drawing on the practices and customs associated with the rodeo. I will argue that the practices, customs, language and dress associated with the rodeo serve to reconfirm notions of“Americaness”that have been bound up with the imagined West and images of the cowboy since the 19th century – including ideas of American history, and the politics of gender and race. By combining theoretical analysis with first-hand observation, I hope to situate the rodeo today within a wider trend that attempts to define what it means to be a“true”American throughout shifting political and social circumstances.