Bir vatansever (patriot) şair ve aksiyon adamı olarak Muhtar Şahanov (Hayatı, sanatı, eserleri, düşünceleri)
Mukhtar Shahanov as a patriot poet and man of action (Life, art, works, thoughts)
  1. Tez No: 710358
  2. Yazar: ALİNA BOKAYEVA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FERHAT KARABULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bu çalışma ile Muhtar Şahanov figürü Patriot (Vatanseverlik) ve Aksiyon Adamı olarak araştırılıp, şiirleri ve yazıları bu bakış açısından değerlendirilmeye çalışılacaktır. Kazak şairi üzerindeki bu araştırma, Türkiye'de Kazak edebiyatını, ayrıca konu olan modern Kazak edebiyatının temsilcisini ve onun sanatını tanıtmak açısından katkı sağlayacaktır. 8 başlık sıralanan Giriş bölümünde araştırmanın konusu, amacı ve kapsamı, araştırmanın önemi ve yöntemlerine yer verilmektedir. Ayrıca literatür taraması, 'Türk Dünyası Edebiyatı' ve 'Kazak Edebiyatı' başlıklı kısımları bulunmaktadır. Kazakistan'ın tarihi, sosyal-siyasi-ekonomik yapısı, kültürü, eğitim-bilimi ve edebiyatı hakkında bilgiler verilmektedir. Kazakistan'ın bağımsızlığı yolunda Milli hareketlere dair süreç değerlendirilmektedir. Bağımsız Kazakistan'ın edebiyatı da ayrı bir alt başlıkla yer almaktadır. Çalışmanın 'Muhtar Şahanov Figürü' adlı Birinci Bölümü iki alt bölümden oluşmaktadır. Bu bölümde M.Şahanov'un hayatı ve sanatına yer verilmektedir. İkinci Bölümde ana konumuza yoğunlaşarak M.Şahanov'un Vatanseverliği ele alınmaktadır. Bu bölümde önce Sovyet patriotizminden Bağımsız Kazakistan vatanseverliğine geçiş, Kazak Edebiyatındaki vatanseverlik konuları, şairin vatanseverlik şiirleri işlenmektedir. Üçüncü Bölümde ise M.Şahanov'u bir aksiyon adamı olarak incelemek için onun sosyal-siyasi faaliyetleri araştırılmıştır. Araştırmamızda öncellikle Muhtar Şahanov'un sanat görüşünü, vatanseverlik anlayışını ve siyasal mücadeleci pozisyonunu ortaya koymak amaçlanmaktadır. Araştırma esnasında şairin tüm eserleri ele alınmıştır. Şair ve onun eserleri üzerinde yapılan araştırmalar belirlenerek, bibliyografya çalışması yapılmıştır. Düz yazıları sanat görüşü ve içerik bakımından değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında araştırma sonunda ulaşılan genel bilgilere yer verilmiş, kaynakça ve konuyla ilgili eklere de yer ayrılmıştır. Araştırma sonucunda M.Şahanov'un şairlığı ayrı, aksiyonerliği ayrı, kendisi bir edebi ve sosyal şahıs olarak çok değişken bir kişilik olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the phenomenon of Mukhtar Shahanov will be investigated as Patriot (Patriotism) and Action Man, and his poems and writings will be evaluated from this point of view. This research on the Kazakh poet will contribute to the promotion of Kazakh literature in Turkey and the representative of modern Kazakh literature and his art. The introduction section includes 8 parts, which are the subject, purpose, content, the importance of the research, and its methods. As well as, literature review, sections titled Turkish World Literature and Kazakh Literature, information about Kazakhstan's history, social-political-economic structure, culture, educationscience, and literature were given. Additionally, there is information about national movements on the way to the independence of Kazakhstan. The literature of independent Kazakhstan is also included under a separate sub-title. The first part of the study, named“Mukhtar Shahanov's Phenomenon”, consists of two sub-sections and includes the life and art of M. Shahanov. In the Second Chapter, M.Shahanov's Patriotism is discussed by concentrating on our main topic. In this section, firstly, the transition from Soviet patriotism to the independent Kazakhstan patriotism, the subjects of Patriotism in Kazakh Literature, and the patriotic poems of the poet are discussed. In the third chapter, M.Shahanov's social-political activities were investigated to examine him as a man of action. In our research, it is primarily aimed to reveal Shahanov's view of art, his patriotic quality, and his political combatant position. During the research, all the works of the poet were discussed. The researches on the poet and his works was determined and a bibliography study was made. His poems were examined in terms of theme, language, style, image, and symbol world. His prose texts were evaluated in terms of artistic view and content. In the conclusion part, the general information obtained at the end of the research is given, and the bibliography and related appendices are also included. It has been concluded that M.Shahanov is a very contradictory phenomenon as a poet and action-oriented person, and as a literary and social person.