Toplumsal değişim bağlamında meyhane ve rakının yeniden icadı (1980-2000)
The reinvention of meyhane and raki in the context of social change (1980–2000)
  1. Tez No: 978564
  2. Yazar: BEGÜM ÇİZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURAK ONARAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Sosyoloji ve Metadoloji Bilim Dalı
Özet
1980'ler ve 1990'lar Türkiye'si, derin ekonomik, siyasal ve toplumsal dönüşümlerin yaşandığı; bu dönüşümlerin kültürel pratikleri de yeniden biçimlendirdiği bir dönem olmuştur. Bu dönüşüm, gündelik yaşamın olduğu kadar, yeme-içme alışkanlıklarının, eğlence kültürünün ve kentli kimliklerin de yeniden tanımlandığı bir süreci beraberinde getirmiştir. Bu tez, söz konusu dönemde rakı ve meyhane kültürünün nasıl ve neden nostaljik bir anlatı üzerinden yeniden inşa edildiğini incelemektedir. Geleneksel gibi görünen kültürel pratiklerin modern toplumsal koşullar içinde yeniden kurgulandığı yaklaşımından hareketle, rakı ve meyhane yalnızca bir yeme-içme pratiği değil; kent belleği ve kentli kimliğinin yeniden üretildiği alanlar olarak değerlendirilmiştir. Kaybolan adab-ı muaşeret ve çokkültürlü İstanbul imgesi üzerinden yükselen nostalji dalgası, bu kültürel anlatının kurucu unsuru haline gelmiştir. Bu bağlamda nostalji, meyhane ve rakı kültürünün biçimlenişinde toplumsal kimlik, kent belleği ve kültürel değerlerin yeniden üretiminde belirleyici bir rol oynamaktadır. Tez, bu nostaljik anlatının sosyal, ekonomik ve estetik boyutlarını değerlendirerek, rakı ve meyhanenin kültürel mitolojisini çözümlemeyi amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
The 1980s and 1990s in Turkey were marked by profound economic, political, and social transformations that also reshaped cultural practices. This transformation brought about a redefinition not only of everyday life but also of eating and drinking habits, entertainment culture, and urban identities. This thesis examines how and why rakı and meyhane culture were reconstructed through a nostalgic narrative during this period. Adopting the perspective that cultural practices perceived as traditional are, in fact, reconfigured within modern social conditions, rakı and the meyhane are interpreted not merely as practices of eating and drinking but as spaces where urban memory and urban identity are continuously reproduced. The wave of nostalgia that emerged around the loss of adab-ı muaşeret (codes of civility) and the image of a multicultural Istanbul became a constitutive element of this cultural narrative. In this context, nostalgia plays a decisive role in the formation of rakı and meyhane culture and in the reproduction of social identity, urban memory, and cultural values. The thesis aims to analyze the social, economic, and aesthetic dimensions of this nostalgic narrative and to deconstruct the cultural mythology surrounding rakı and the meyhane.