Meme kanseri tedavisinde kullanılmak üzere pH-duyarlı lipid-polimer hibrit nanopartiküllerin tasarlanması ve optimizasyonu
Paclitaxel delivery and targeted therapy to breast cancer cells with pH-sensitive hybrid nanoparticles
- Tez No: 978563
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURÇİN ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, pH duyarlı fosfatidilkolin ile kaplanmış kitosan bazlı nanopartiküller sentezlenmiş ve paklitaksel yüklü formülasyonların meme kanseri tedavisindeki potansiyeli değerlendirilmiştir. Nanopartiküller, iyonik jelasyon yöntemi ile hazırlanmış ve fosfatidilkolin ile kaplama ince film yöntemi ile gerçekleştirilmiş olup, kaplama FTIR ve XPS analizleri ile doğrulanmıştır. In vitro salım deneyleri tümör mikroçevresini simüle eden pH 5.5, 6.5 ve fizyolojik pH'da tayin edilmiştir. Nanopartiküllerin fosfatidilkolin ile kaplandığı, FTIR spektrumunda P=O ve C-H gerilme titreşimlerinde belirgin değişiklikler ve XPS analizinde fosfor (P2p) pikinin ortaya çıkmasıyla doğrulanmıştır. Paklitaksel yüklü kitosan nanopartiküllerin ortalama boyutu 198.7 ± 6.8 nm, PDI değeri 0.245 ± 0.018 ve zeta potansiyeli +28.3 ± 2.1 mV olarak belirlenirken, fosfatidilkolin kaplaması sonrası partikül boyutu 230.1 ± 6.3 nm, PDI 0.235 ± 0.014 ve zeta potansiyeli +24.6 ± 2.0 mV olarak belirlenmiştir. Kitosan nanopartiküllerinde yükleme kapasitesi %12.4±1.2, enkapsülasyon verimi %76.8±3.5; fosfatidilkolin ile kaplanmış nanopartiküllerde yükleme kapasitesi %18.6±1.5, enkapsülasyon verimi %85.2 ± 2.8 olarak ölçülmüş olup, kaplamanın ilaç tutulumunu artırdığı gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most common malignancies among women worldwide, and the effectiveness of current treatment approaches remains limited. Therefore, the development of smart drug delivery systems responsive to the tumor microenvironment is of great importance. In this thesis, pH-sensitive phosphatidylcholine-coated chitosan-based nanoparticles were synthesized, and the potential of paclitaxel-loaded formulations for breast cancer treatment was evaluated. The nanoparticles were prepared using the ionic gelation method, and phosphatidylcholine coating was performed using the thin-film method, which was confirmed by FTIR and XPS analyses. In vitro release studies were conducted at pH 5.5, 6.5 (tumor microenvironment simulation), and physiological pH. The phosphatidylcholine coating was validated by significant changes in the P=O and C-H stretching vibrations in the FTIR spectrum and the appearance of the phosphorus (P2p) peak in the XPS analysis. The mean particle size of paclitaxel-loaded chitosan nanoparticles was 198.7 ± 6.8 nm, with a PDI of 0.245 ± 0.018.