Çevresel etki değerlendirme raporu hazırlanmasında uzaktan algılama ve coğrafi bilgi sistemleri tekniklerinin kullanılması
Preparation of environmental impact assessment report by using remote sensing and geographical information systems techniques
  1. Tez No: 97857
  2. Yazar: AYLİN YANARTAŞ GÖKDUMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALPARSLAN ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
IV ÖZET Dünyada ve ülkemizde, nüfus artışına paralel olarak artan çevre bozulmaları sonucunda, çevre problemlerinin tanımlanması ve çözülmesi üzerine çalışmalar yoğunlaşmıştır. Özellikle kısıtlı doğal kaynakların bilinçsizce kullanımı ve kirletilmesi, doğal kaynak yönetimi konusunu gündeme taşımıştır. Son 30-40 yıl içerisinde, gelişmiş ülkeler yatırımların ekonomik boyutları yarımda çevresel boyutlarımda dikkate alan ve doğal kaynakların yönetimini de içeren Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) çalışmalarına hız vermiştir. Planlanlama aşamasındaki herhangi bir faaliyetin çevreye olası etkilerinin incelenmesi ve etkilerin minumuma indirgenmesi ÇED' in amacıdır. Faaliyetin olası etkilerinin saptanabilmesi için de öncelikle çevrenin mevcut durumu belirlenmelidir. Özellikle faaliyet etki alanın çok geniş olduğu çalışmalarda, klasik veri toplama teknikleriyle mevcut durum tespiti oldukça zahmetli bir iştir. Türkiye gibi çevresel veritabanlan olmayan ülkelerde, çalışma alanına ait herhangi bir envanter çalışmasına ulaşabilmek için ise büyük çabalar harcanmaktadır. Bu çalışmada, Antalya İl merkezini kapsayan 42x42 km2'lik bir alanda örnek çalışma gerçekleştirilmiştir. Seçilen örnek alan içerisinde ileride planlanacak bir faaliyet için yapılacak ÇED' e temel oluşturulacak arazi örtüsü/kullanım bilgilerinin Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri teknikleriyle elde edilmesi amaçlanmıştır. Arazi örtüsü/kullanım bilgilerinin çıkarılmasında, 1988 ve 1997 yıllarına ait LANDSAT5-TM uydu görüntüleri, topoğrafik harita ve orman haritası kullanılmıştır. Yapılan analizler sonucunda, 1988-1997 yıllan arasında çalışma alanına ait arazi örtüzü/kullanımmda önemli değişikler saptanmıştır. Bu süre içerisinde, bölgedeki yerleşim alanlarındaki artışa paralel olarak tarım ve ormanlık alanlarda azalma tespit edilmiştir. Bu sonuçlar doğrultusunda, çalışma alanında ilerleyen yıllarda aym eğilimin devam etmesi, orman ve tarım alanlarında önemli bir azalış olacağım açıkça göstermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In the world and in our country, as a result of environmental degradation parallel to the population growth, investigations had been intensified on description and resolution of environmental problems. Especially, natural resources management subject had been put on the agenda by the unconscious using of limited natural resouces. Developed countries had been interested on Environmental Impact Assessment which includes natural resource management with economical benefits of planning investments. Researching probable impacts of a planning project on the environment and reducing the adverse effects are the goals of the Environmental Impact Assessment study. To determine probable impacts of any project, existing environmental condition must be specified. Especially, determination of environmental condition by traditional method for wide area is very difficult. To obtain some inventory studies carried out' in the study area is also very hard in the countries which have not got any environmental database like Turkey. In this study, a case study had been carried out in 42x42 km2 area which includes Antalya City Center. In the study area, land cover/use information had been obtained via Remote Sensing and Geographical Information Systems to determine existing environmental condition for any planning project in this site. It is known that this information is very useful for environmental impact assessment study. LANDSAT5-TM satellite images acquired in 1988 and 1997, topographical maps and forestry map had been used. At the end of analyses, between 1988 and 1997 years some changes had been observed in the study area. Between these years, 85 % increase in residential area and 7 % decrease in forestry had been specified parallel to the population growth.