Kardiyak sinyallerinin görüntülenmesi ve geç potansiyellerin algılanması
Monitoring cardiac signals and recognition of late potentials
- Tez No: 97858
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ATİLLA YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada enfarktüsten veya miyokardiyumdaki hasar oluşumundan sonra QRS dlimininin sonunda ortaya çıkan geç potansiyeller (GP) sayısal sinyal işleme yöntemleri kullanılarak görüntülenmiş ve sinir ağlarına uygulanarak tanınması sağlanmıştır. Ortamdaki gürültü içinde saklı düşük genlikli geç potansiyeller yüksek çözünürlüklü bir EKG ölçüm ve kayıt cihazı ile elde edilmiştir. Bu cihazda yüksek kazançlı düşük gürültülü bir enstrümantasyon yükselteci tasarımlanmış, gerçek zamanlı sayısal sinyal işleme yapılabilmesi için de TMS320C30 işlemcisi tabanlı EVM elektronik kartı kullanılmıştır. Bu kartlar ile seri arabirim vasıtası ile veri iletişiminde bulunabilen IBM uyumlu kişisel bilgisayarla da EKG sinyalleri tek bir veri kaybedilmeksizin görüntülenmiş ve kaydedilmiştir. Simson kriterleri olarak bilinen geç potansiyellerin varlık kriterleri bu çalışmada da temel alınmış, zaman boyutundaki gerçek verilerle desteklenmiş ve sayısal sinyal işleme teknikleri ve sinir ağlan uygulanarak, bilgisayar karar verme mekanizmasında kullanılmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Geç Potansiyeller, Biyomedikal Sinyal İşleme, Elektrokardiyogram, Sinir Ağlan, Sayısal Sinyal İşleyici.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study, Ventricular Late Potentials, which occur at the end of the QRS segment due to the damaged tissue after myocardial infarction, have been monitored and recognized by using neural networks. Low amplitude LP's obscured in noise are recorded by using a“high resolution, low noise”ECG recording device with three channels. One channel of this device consists of a high gain, low noise instrumentation amplifier and an EVM board based on TMS320C30 processor which is capable of real time processing. The IBM compatible computer which can communicate through it's serial ports is used for monitoring and recording of ECG signals without missing any samples. LP's existence criteria, known as Simson criteria are taken as a basis of the study and supported by more raw data obtained from the high resolution ECG in the time domain in order to have the best recognition performance in the decision mechanism of the neural network. KEY WORDS: Late Potentials, Digital Signal Processing, Electrocardiogram, Neural Networks, Digital Signal Processors.