Ağız solunumu yapan çocuklarda baş ve boyun bölgesi kaslarının ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of head and neck region muscles with ultrasonography in children with mouth breathing
  1. Tez No: 978580
  2. Yazar: DİLAN MAYDA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SİNAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Ağız solunumu; hayat kalitesini, oral sağlığı, oklüzyonu ve kraniyofasiyal gelişimi olumsuz etkileyebilmektedir ve baş boyun bölgesindeki kas dengelerini bozabilmektedir. Bu çalışmamızın amacı ağız solunumu ve burun solunumu yapan çocuklarda, baş ve boyun bölgesindeki kasların kalınlıklarını ve sertliklerini ölçmek ve ağız solunumunun bu kaslar üzerindeki olası etkilerini ortaya çıkarmaktır. Bu çalışmada ağız ve burun solunumu yapan (kontrol grubu) 4-14 yaş arası 80 çocuğun baş-boyun bölgesindeki kaslarının ultrasonografi ile kalınlıkları ve elastografi ile kas sertlik dereceleri ölçüldü. Sonuç olarak ağız solunumu yapan grupta orbikularis oris inferior hariç tüm kasların kalınlıkları daha düşük bulundu. İstatiksel olarak sağ masseter (p=0,002), sol masseter (p=0,006), sağ sternokleidomastoideus (p=0,003) ve sol sternokleidomastoideus (p=0,016) kaslarının kalınlıkları arasındaki fark anlamlıydı. Ağız solunumu grubundaki erkeklerde sol masseter kas kalınlığı anlamlı derecede daha yüksek izlendi (p=0,002). Kontrol grubundaki erkeklerde sternokleidomastoideus kası elastografi değerlerinin (sağ: p=0,024; sol: p=0,007) anlamlı derecede daha yüksek olduğu tespit edildi. Ağız solunumu, baş boyun bölgesindeki kasların kalınlık ve sertliklerinde değişime yol açmaktadır. Bu değişimlerin iskeletsel problemlere veya farklı sağlık problemlerine yol açmaması için erken teşhis önemlidir. Bu hastalarda yapılacak ultrason incelemeleri ile kas değişimleri erken teşhis edilebilir ve gerekli konsültasyonlar yapılarak yaşam kalitesinin artmasına katkı sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Mouth breathing can negatively impact quality of life, oral health, occlusion, and craniofacial development, and can disrupt muscle balance in the head and neck region. The purpose of this study was to measure the thickness and stiffness of the head and neck muscles in children who breathe through their mouths and noses, and to identify the potential effects of mouth breathing on these muscles. In this study, the thickness of the muscles in the head and neck region of 80 children aged 4-14 years who were mouth and nose breathers (control group) were measured with ultrasonography and the degree of muscle stiffness was measured with elastography. As a result, all muscle thicknesses except the orbicularis oris inferior were found to be lower in the mouth-breathing group. Statistically significant differences were found between the thicknesses of the right masseter (p=0.002), left masseter (p=0.006), right stemocleidomastoideus (p=0.003), and left sternocleidomastoideus (p=0.016). The left masseter muscle thickness was significantly greater in the boys in the mouth-breathing group (p=0.002). Elastography values of the sterocleidomastoideus muscle were significantly higher in the boys in the control group (right: p=0.024; left: p=0.007). Mouth breathing causes changes in the thickness and stiffness of the muscles in the head and neck region. Early diagnosis is crucial to prevent these changes from leading to skeletal problems or other health issues. In these patients, ultrasound examinations can help identify muscle changes early, and necessary consultations can contribute to an improved quality of life.