Aile hekimliği eğitim kliniğine başvuran hastalarda diyabetik nöropati taraması
Diabetic neuropathy screening in patients admitted to the family medicine training clinic
- Tez No: 978605
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİTTİN SELÇUK ENGİN, DOÇ. DR. MURAT AKARSU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Diyabetik nöropati bireylerin yaşam kalitesini etkileyen ve morbidite riski yüksek olan, diyabetin en sık görülen komplikasyonlarından biridir. Son yıllarda yapılan çalışmalar, nöropatik değişikliklerin diyabet tanısı konmadan prediyabetik dönemde de başlayabileceğini göstermektedir. Bu nedenle, hem diyabetik hem de prediyabetik bireylerde nöropati taraması ve erken tanı konulması, ilerleyici sinir hasarının önlenmesinde ve yaşam kalitesinin iyileştirilmesinde büyük önem taşımaktadır. Çalışmamızın amacı; birinci basamak sağlık kuruluşlarında nöropatinin erken dönemde tespitine yönelik verileri değerlendirmek, saptanan sorunları morbidite ve mortalite gelişmeden erken müdahale stratejilerinin geliştirilmesine katkıda bulunmak, diyabetik ve prediyabetik bireylerin diyabetik nöropati ile ilgili farkındalığını artırmak, doğru bilgi ve davranış kazanımlarını sağlamaktır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız 01.01.2025 ile 01.07.2025 tarihleri arasında İstanbul Kanuni Sultan Süleyman Eğitim ve Araştırma Hastanesi Aile Hekimliği polikliniğine başvuran prediyabet ve diyabetli bireylerden, çalışmaya dahil edilme şartlarını karşılayan ve çalışmaya katılmaya gönüllü olan 211 kişi üzerinde yapılan tek merkezli, kesitsel bir çalışmadır. Katılımcıların sosyodemografik, davranışsal ve klinik özellikleri sorgulandı. Diyabetik nöropatiyi saptamak için Michigan Nöropati Tarama Ölçeği (Michigan Neuropathy Screening Instrument, MNSI) semptom sorgusu ve MNSI fiziksel değerlendirme testi yapıldı. Tırnak patolojileri, tırnak kesimi, parmak aralarının görünümü, a.dorsalis pedis ve a.tibialis posterior nabızları değerlendirildi. Prediyabetik hastalar için açlık plazma glukozu, 75 gr oral glukoz tolerans testi 2.saat plazma glukozu ve HbA1c düzeyi bakıldı. Diyabetik hastalar için açlık plazma glukozu ve HbA1c düzeyi bakıldı. SPSS programına yüklenen verilerden, tanımlayıcı istatistiklerin yanında; ölçek skorlarının demografik değişkenlerle kategorik hale getirilen nöropati varlığıyla ilişkisi dağılım normal bulunursa Student's t-test, bulunmazsa Mann Whitney U Testi ile; nitel değişkenlerin kendi aralarında ilişkileri Ki-kare Testi ile araştırıldı. Nöropati varlığı ile anlamlı ilişkili bulunan değişkenler karıştırıcı değişkenler ve birbirleriyle, çoklu lojistik regresyon analizleri ile kontrol edildi. Tüm testler için anlamlılık sınırı p<0.05 olarak kabul edildi. Bulgular: Çalışmaya prediyabetik 101 (%47,9), diyabetik 110 (%52,1) olmak üzere toplamda 211 kişi dahil edildi, 131'i (%62) kadın, 80'i (%37,9) erkekti. Katılımcıların yaş ortalaması 58,55±12,54 olarak bulundu. Nöropati tespiti için kullanılan MNSI semptom sorgusuna göre 15 (%7,1) kişide, MNSI fiziksel değerlendirme kısmına göre 24 (%11,4) kişide nöropati tespit edildi. Monofilaman duyu testi değerlendirmesine göre 48 (%22,7) kişide duyu yok/azalmış olduğu görüldü. MNSI semptom sorgusuna göre prediyabetik hastalarin 3'ünde (%3), diyabetik hastaların 12'sinde (%10,9) nöropati tespit edildi ve anlamlı farklılık bulundu (p:0,025). MNSI fiziksel değerlendirme sonucuna göre prediyabetik hastaların 8'inde (%7,9), diyabetik hastaların 16'sında (%14,5) nöropati tespit edildi, aralarında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). Monofilaman duyu testine göre duyu muayenesinde prediyabetik hastaların 20'sinde (%19,8), diyabetiklerin 28'inde (%25,5) duyu yok/azalmış olarak tespit edildi, aralarında anlamlı farklılık bulunmadı (p>0,05). MNSI semptom sorgusuna göre nöropati varlığının bağımlı değişken olduğu regresyon modelinde mikrovasküler komplikasyonlar ve diyabet süresi; MNSI fiziksel değerlendirmesine göre nöropati varlığı bağımlı değişken olduğu regresyon modelinde sadece nefropati varlığı bağımsız risk faktörü olarak bulundu. Monofilaman testi ile duyu varlığının bağımlı değişken olduğu regresyon modelinde ise yaş, retinopati, nefropati, parmak aralarının durumu bağımsız risk faktörü olarak bulundular. Sonuç: Çalışmamızda diyabetik bireylerde nöropati sıklığının prediyabetik bireylere kıyasla anlamlı düzeyde yüksek olduğu saptanmıştır. Bununla birlikte, prediyabetik grupta da erken dönemde nöropati bulgularının tespit edilmesi, nöropatik sürecin diyabet tanısından önce başlayabileceğini düşündürmektedir. Diyabetik nöropatinin erken dönemde belirlenmesinin, komplikasyonların önlenmesi ve yaşam kalitesinin korunması açısından önemi bilinmektedir. Bu doğrultuda, bireyleri yaşam boyu izleyerek sürekli ve kapsamlı sağlık hizmeti sunan birinci basamak sağlık kuruluşlarında diyabetik ve prediyabetik bireylerde nöropati açısından erken dönem tarama uygulamalarının yaygınlaştırılması ve konuya ilişkin hasta ile sağlık çalışanı farkındalığının artırılmasının uygun olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: Diabetic neuropathy is one of the most common complications of diabetes, affecting individuals' quality of life and carrying a high risk of morbidity. Recent studies have shown that neuropathic changes can begin in the prediabetic period before diabetes is diagnosed. Therefore, neuropathy screening and early diagnosis in both diabetic and prediabetic individuals are crucial for preventing progressive nerve damage and improving quality of life. The aim of our study is to evaluate data on early detection of neuropathy in primary health care institutions, to contribute to the development of early intervention strategies for detected problems before morbidity and mortality develop, to increase the awareness of diabetic and prediabetic individuals about diabetic neuropathy, to provide accurate knowledge and behavioral gains. Materials and Methods: Our study is a single-center, cross-sectional study conducted on 211 individuals with prediabetes and diabetes who applied to the Family Medicine outpatient clinic of Istanbul Kanuni Sultan Süleyman Training and Research Hospital between 01.01.2025 and 01.07.2025, who met the inclusion criteria and volunteered to participate in the study. Participants were questioned regarding their sociodemographic, behavioral, and clinical characteristics. To detect diabetic neuropathy, the MNSI (Michigan Neuropathy Screening Instrument) symptom questionnaire and the MNSI physical assessment test were performed. Nail pathologies, nail clipping, interdigital appearance, and dorsalis pedis and posterior tibial artery pulses were evaluated. Fasting plasma glucose, 2-hour plasma glucose in 75 g oral glucose tolerance test , and HbA1c levels were assessed in prediabetic patients. Fasting plasma glucose and HbA1c levels were measured for diabetic patients. Data were loaded into SPSS. In addition to descriptive statistics, the relationship between scale scores and the presence of neuropathy, categorized by demographic variables, was investigated using Student's t-test if the distribution was normal, or Mann-Whitney U Test if it was not. The relationships among qualitative variables were investigated using the chi-square test. Variables found to be significantly associated with the presence of neuropathy were controlled for confounding variables and each other using multiple logistic regression analyses. A p<0.05 threshold was considered significant for all tests. Results: A total of 211 individuals were included in the study, 101 (47.9%) prediabetic and 110 (52.1%) diabetic. 131 (62%) were female and 80 (37.9%) were male. The mean age of the participants was 58.55±12.54. According to the MNSI symptom questionnaire used to detect neuropathy, neuropathy was detected in 15 (7.1%) individuals, and according to the MNSI physical assessment section, 24 (11.4%) individuals. According to the monofilament sensory test evaluation, 48 (22.7%) individuals had absent/reduced sensation. According to the MNSI symptom questionnaire, neuropathy was detected in 3 (3%) of the prediabetic patients and 12 (10.9%) of the diabetic patients, and a significant difference was found (p: 0.025). According to the MNSI physical assessment results, neuropathy was detected in 8 (7.9%) of prediabetic patients and 16 (14.5%) of diabetic patients, with no significant difference between them (p>0.05). According to the monofilament sensory test, sensory examination revealed absent/reduced sensation in 20 (19.8%) of prediabetic patients and 28 (25.5%) of diabetic patients, with no significant difference between them (p>0.05). When the regression model was examined for factors affecting the presence of neuropathy according to the MNSI symptom questionnaire, microvascular complications and diabetes duration were found to be independent risk factors; in the presence of neuropathy according to the MNSI physical assessment, only the presence of nephropathy was found to be independent risk factors. When the regression model was examined for factors affecting the presence of sensation with the monofilament test, age, retinopathy, nephropathy, and the condition of the interdigital spaces were found to be independent risk factors. Conclusion: In our study, the frequency of neuropathy was found to be significantly higher in diabetic individuals compared to prediabetic individuals. However, the detection of early signs of neuropathy in the prediabetic group suggests that the neuropathic process may begin before the diagnosis of diabetes. It is known that early detection of diabetic neuropathy is important for preventing complications and preserving quality of life. In this regard, it is thought that it would be appropriate to expand early screening practices for neuropathy in diabetic and prediabetic individuals in primary health care institutions that provide continuous and comprehensive health services by monitoring individuals throughout their lives and to increase patient and healthcare professional awareness on the subject.