SÖZLEŞME HÜRRİYETİ BAĞLAMINDA DEVLETİN KONUT KİRA SÖZLEŞMELERİNE MÜDAHALESİ
STATE'S INTERVENTION IN RESIDENTIAL LEASE AGREEMENTS WITHIN THE CONTEXT OF FREEDOM OF CONTRACT
- Tez No: 978693
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUHAMMED SAİD BİLAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
Özet
Konut sorunu, modern toplumların en önemli problemlerinden birisidir. Bu sorunun mevcut olduğu ülkelerde serbest piyasa ekonomisi, bu sorunu derinleştirmektedir. Devlet, konutlarda yaşayan kiracıların korunması amacıyla konut kira sözleşmelerine çeşitli yollarla müdahale etmektedir. Bu müdahale, genellikle konutlardaki kira bedeli artış oranlarının belli bir oranla sınırlı olması ya da kira bedellerinin artışının yasaklanması anlamına gelir. Ancak konut kiralarına ilişkin olarak Türk hukukunda diğer emredici hükümlerin kabul edilmesi, bu tanımın yetersiz olmasına yol açmaktadır. Ayrıca devletin konut kira sözleşmelerine yönelik müdahalelerinin hukuka uygun olup olmadığının araştırılmasında özel hukuk açısından bir problemin olmadığı ileri sürülmesine rağmen, anayasa hukuku açısından bu konu yeterince tartışılmamıştır. Bu çalışmada devletin konut kira sözleşmelerine yönelik müdahalesinin anayasa hukukundaki boyutu analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Housing issue is one of the most important problems of modern societies. Free market economy in countries where this problem exists is deepening this problem. State interferes to house leasing via various ways with the aim of the protection of tenants who live in houses. State's interference to house leasing usually means either the increasing percentage of rent price is limited with an obvious rate or increasing of rent prices is prohibited. However, other mandatory provisions' acception in Turkish law related to house rentings, leads to this definition to be inadequate. Besides in the investigation of whether state's interferences intended to house leasings; although the point of there is no problem in view of private law is asserted, this subject is has not been argued on account of constitutional law sufficiently. In this study, state's interferences intended to house leasings' dimension in constitutional law has been analyzed.