John Locke'un ihtilal teorisi bağlamında 'Arap Baharı' sürecinin değerlendirilmesi
Evaluation of 'Arab Spring' in the context of John Locke's theory of revolution
  1. Tez No: 440935
  2. Yazar: BURCU DEĞİRMENCİOĞLU YILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAŞAR SALİHPAŞAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
17.yüzyılın önemli teorisyenlerinden John Locke, siyasal iktidarın sınırlandırılması düşüncesini benimsemiştir. Bu düşüncesini kaleme aldığı“Yönetim Üzerine İkinci İnceleme”adlı eserinde, devletin kaynak ve kapsamını belirlemeye çalışmıştır. Locke, devletin sınırlandırılmasına ilişkin fikirlerini ortaya koyarken, sosyal sözleşme teorisini dayanak almıştır. Siyasal toplumla iktidar arasında yapılan bu sözleşme ile siyasal toplum bazı yetkilerini siyasal iktidara devretmiştir. Bunun karşılığında devlet, bireylerin tabiatından kaynaklanan“hayat, hürriyet, mülkiyet”haklarını koruma altına almakla yükümlü kılınmıştır. Siyasal iktidar sözleşmeden kaynaklanan bu yükümlülüğünü yerine getirmediğinde veya bir şekilde siyasal toplum gözündeki meşruiyetini kaybettiğinde siyasal toplum, sözleşmeyi feshederek yeni bir siyasal iktidar kurma hakkına haiz olacaktır. Arap Baharı süreci, John Locke'un sistematikleştirdiği ihtilal teorisinin güncel bir örneğidir. Bölgeye egemen olan siyasal iktidarlar, tabiiyetindekilerin“hayat, hürriyet, mülkiyet”hakkını güvenceye alma noktasında zayıf kalmışlardır. Bu meşru zeminin oluşturulmasında, uluslararası medya tarafından yapılan algı operasyonlarının etkisi göz ardı edilemeyecektir. Bölge halkında,“baskıcı ve zorba”ortak düşmana karşı oluşan“ortak öfke”ihtilal yolunu açmıştır.
Özet (Çeviri)
One of the most important theoreticians of 17th century, John Locke, has adopted the idea of restriction on government. In his book of“The Second Treatise of Civil Government”, he tried to determine the source and the scope of the State. While he identifies his opinions on the restriction of government, he referenced the theory of the social contract. With this contract which was made between political community and government, political community assigned some of their powers to the government. In return, the State became obliged of putting under protection for the rights of“life, liberty, property”. In case of government doesn't adhere to this obligation which comes from the social contract or somehow government lose legitimacy from the view of political community, political community is provided with having right of establishing a new government. Arab Spring Process is an updated example of Revolution Theory which John Locke made it systematic. The governments dominating regionally have been weak for protecting of their citizens'“life, liberty, property”right. In forming of these legitimate circumstances, perception operations done by international media shouldn't be ruled out. The way for the revolution was opened by the perception of“common hate”occurred in local community against to the“Oppressive and Bully”common enemy.