Rüzgar enerjisi ekonomik büyüme arasındaki ilişki BRICS+T ülke örnekleri
The relationship between wind energy and economic growth: BRICS+T country examples
- Tez No: 978713
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TORUSDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, rüzgar enerjisinin ekonomik büyüme üzerindeki etkisini BRICS ülkeleri (Brezilya, Rusya, Hindistan, Çin, Güney Afrika) ve Türkiye örneği üzerinden karşılaştırmalı olarak 2001- 2024 dönemi için incelenmektedir. Küresel enerji krizine ve sürdürülebilir kalkınma hedeflerine paralel olarak, yenilenebilir enerji kaynaklarının stratejik önemi her geçen gün artmaktadır. Rüzgar enerjisi; çevresel sürdürülebilirlik, dışa bağımlılığın azaltılması ve istihdam yaratımı gibi çok yönlü avantajlarıyla öne çıkmaktadır. Bu bağlamda tez, rüzgar enerjisinin makroekonomik katkılarını, sektörel entegrasyon süreçlerini ve karbonsuz büyüme stratejileri içindeki rolünü ele almaktadır. Ayrıca Türkiye'nin BRICS enerji ekosistemine olası entegrasyonu değerlendirilmekte ve politika yapıcılar ile enerji sektörü aktörleri için uygulanabilir öneriler sunulmaktadır. Çalışma, karşılaştırmalı politika analizi, literatür taraması ve istatistiksel veri yorumlamasına dayalı olarak çok boyutlu bir çerçevede hazırlanmıştır. Sonuçlar, rüzgar enerjisinin sürdürülebilir büyümenin merkezinde konumlandırılabileceğini ve çok taraflı enerji iş birliklerinin stratejik önem taşıdığını göstermektedir. BRICS-T ülkelerinde rüzgâr enerjisi ile ekonomik büyüme arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi tespit edilmiştir. Ülke bazında yapılan analizlerde ise Brezilya, Çin ve Güney Afrika için ekonomik büyümeden rüzgâr enerjisine doğru, Brezilya, Çin, Hindistan, Rusya, Güney Afrika ve Türkiye için ise rüzgâr enerjisinden ekonomik büyümeye doğru nedensellik ilişkisi olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the impact of wind energy on economic growth through a comparative analysis of BRICS countries (Brazil, Russia, India, China, South Africa) and Turkey for the period 2001-2024. In line with the global energy crisis and sustainable development goals, the strategic significance of renewable energy sources has grown rapidly. Wind energy stands out due to its multifaceted advantages such as environmental sustainability, reduction of import dependency, and job creation. Within this context, the study explores the macroeconomic contributions of wind energy, its integration into industrial policies, and its role in carbon-neutral growth strategies. Furthermore, it evaluates Turkey's potential integration into the BRICS energy ecosystem and presents actionable recommendations for policymakers and private sector stakeholders. The research is structured within a multidimensional framework based on comparative policy analysis, literature review, and statistical data interpretation. Findings indicate that wind energy can be positioned at the core of sustainable growth and that multilateral energy cooperation holds strategic importance for emerging economies. A two-way causal relationship has been identified between wind energy and economic growth in BRICS-T countries. Analyses conducted on a country-by-country basis revealed a causal relationship from economic growth to wind energy for Brazil, China and South Africa, and from wind energy to economic growth for Brazil, China, India, Russia, South Africa and Turkey.