Ekonomik büyüme perspektifinden; Yenilenebilir enerji kaynakları ve sürdürülebilir kalkınma arasındaki ilişki
The linkages between renewable energy and sustainable development: From the aspects of economic growth
- Tez No: 469118
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN İNCE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, İşletme, Economics, Energy, Business Administration
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Strateji Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmadaki amaç, ekonomik büyümeyi hedefleyen ülkelerin sosyal ve çevresel hassasiyetlere zarar vermeden ya da en az zarar vererek büyümelerini gerçekleştirmeleri ve güvenli enerji kaynakları olan yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımının yaygınlaştırılmasıdır. Bu çalışmada; panel birim kök testi, panel eş bütünleşme testi ve panel Granger Nedensellik Testi yöntemleri kullanılmıştır. Çalışmanın sonucunda, 1990-2006 dönemi yıllık verileri kullanılarak BRICTS ülkelerinde yenilenebilir enerji tüketiminin ekonomik büyüme üstünde pozitif ve istatistiksel olarak anlamlı bir etkiye sahip olduğuna ve ekonomik büyüme ile yenilenebilir enerji tüketimi arasında çift yönlü bir nedensellik ilişkisi olduğuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to promote the growth of countries targeting economic growth without damaging or minimizing damage to social and environmental sensitivities and to expand the use of renewable energy sources, which are safe energy sources. In this study; panel unit root test, panel cointegration test and panel Granger Causality test methods were used. As a result, using annual data between the period of 1990-2010 in BRICTS countries it was found that there is a positive and statistically significant effect on economic growth and that there was a bi-directional causality relationship between economic growth and renewable energy consumption.