Cost analysis and economic comparison for alternative fuel cycles in the heavy water cooled reactor (CANDU)
Ağır su soğutmalı KANADA (CANDU) reaktöründe alternatif yakıt çevrimleri için maliyet analizi ve ekonomik karşılaştırma
- Tez No: 97872
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN H. ZABUNOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Nükleer Mühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET CANDU yakıt çevrimindeki üç önemli seçenek ; (1) ağırlıkça yüzde 0.711 U-235 içeren doğal uranyum, (2) ağırlıkça yüzde 1.2 oranında U-235 içeren az zenginleştirilmiş uranyum, ve (3) hafif su reaktörlerinin kullanılmış yakıtlarından elde edilen ağırlıkça yüzde 0.83 oranmda U-235 içeren geri kazanılmış uranyum yakıtlarının kullanılmasını içermektedir. Her yakıt tipi için hafif su reaktörünün ağırlıkça yüzde 3.3 oranında U-235 içeren standart yakıtı da dahil olmak üzere, kullanılmış yakıt kompozisyonlarını belirlemek için ORIGEN-2 bilgisayar kodu kullanılmıştır. ORIGEN-2 bilgisayar kodu sonuçlarından yararlanılarak uranyum ve plütonyum kredi hesaplamaları yapılmıştır. WIMSD-5 bilgisayar kodu her yakıt tipi için maksimum yanma oranlarını tespit etmek amacı ile kullanılmıştır. Seçilen 3 çevrim için (doğal uranyum, az zenginleştirilmiş uranyum, geri kazanılmış uranyum) yakıt çevrim maliyet hesaplamaları, literatürden elde edilen birim işlem maliyetleri kullanılarak 40 yıllık reaktör ömrü üzerinden yapılmış ve birim elektrik üretim maliyeti cinsinden ifade edilmiştir. Yakıt çevrim maliyetlerinin bileşenleri“uranyum temini”,“dönüştürme”,“zenginleştirme”,“fabrikasyon”,“kullanılmış yakıtın depolanması”,“kullanılmış yakıtın tasfiyesi”, ve uygulanabildiği durumlarda“yeniden işleme”olarak belirlenmiştir. Yakıt çevrim maliyetini etkileyen ve araştırma konusu olan faktörler“eskalasyon oranı”,“iskonto oram”ve“kullanılmış yakıtın depolanma süresi”olarak sıralanmıştır. Maliyet hesaplamaları özel olarak geliştirilen bilgisayar programlan yardımı ile yapılmıştır. Her maliyet bileşeninin toplam maliyet içindeki payı belirlenmiş ve söz konusu bileşenlerin birim maliyetlerinde meydana gelebilecek değişikliklerin yakıt çevrim maliyetine olan etkisini gösterebilmek için hassasiyet analizleri yapılmıştır. Bu çalışmanın temel amacı değişen birim maliyetleri ve ekonomik parametreleri gözönüne alarak CANDU yakıt çevrimi için en ekonomik seçeneği ortaya koymak olmuştur.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT Three main options in a CANDU fuel cycle involve use of: (1) natural uranium (0.711 weight percent U-235) fuel, (2) slightly enriched uranium (1.2 weight percent U-235) fuel, and (3) recovered uranium (0.83 weight percent U-235) fuel from light water reactor spent fuel. ORIGEN-2 computer code was used to identify composition of the spent fuel for each option, including the standard LWR fuel (3.3 weight percent U-235). Uranium and plutonium credit calculations were performed using ORIGEN-2 output. WIMSD-5 computer code was used to determine maximum discharge burnup values for each case. For the 3 cycles selected (natural uranium, slightly enriched uranium, recovered uranium), levelized fuel cycle cost calculations are performed over the reactor lifetime of 40 years, using unit process costs obtained from literature. Components of the fuel cycle costs are U purchase, conversion, enrichment, fabrication, SF storage, SF disposal, and reprocessing where applicable. Cost parameters whose effects on the fuel cycle cost are to be investigated are escalation ratio, discount rate and SF storage time. Cost estimations were carried out using specially developed computer programs. Share of each cost component on the total cost was determined and sensitivity analysis was performed in order to show how a change in a main cost component affects the fuel cycle cost. The main objective of this study has been to find out the most economical option for CANDU fuel cycle by changing unit prices and cost parameters.