Etik liderlik ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide çalışanların ahlaki farkındalığının aracı ve politik becerilerinin düzenleyici rolü
The mediating role of employee moral awareness and the moderating role of political skills in the relationship between ethical leadership and knowledge sharing
  1. Tez No: 978722
  2. Yazar: TAHA SITKI ÇALIŞIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN VAHİT ERKUTLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın temel amacı etik liderliğin, bilgi paylaşımı üzerindeki etkisini incelemek ve ahlaki farkındalığın bu ilişikide aracı ve politik becerinin ise düzenleyici bir role sahip olup olmadığını belirlemektir. Araştırmanın örneklemini Türkiyede kamu ve özel sektörde çalışanlar oluşturmaktadır. Araştırmadaki veriler anket yöntemiyle elde edilmiştir. Araştırmada Brown, Trevino ve Harrison (2005) tarafından geliştirilmiş 10 maddeden oluşan Etik Liderlik Ölçeği, Vries, Hoff ve Ridder (2006) tarafından oluşturulan ve 8 maddeden oluşan Bilgi Verme ve Bilgi Toplama Ölçeği, Ferris ve arkadaşları (2005) tarafından oluşturulan ve 18 maddeden oluşan Politik Beceri Ölçeği ve Arnaud (2010) tarafından oluşturulan ve 30 maddeden oluşan Etik İklim Ölçeği kullanılmıştır.Elde edilmiş olan veriler korelasyon ve regresyon analizleri ile analiz edilmiştir. Yapılan analizler neticesinde etik liderlik ve bilgi paylaşımı arasında pozitif yönlü anlamlı ilişki olduğu, çalışanın ahlaki farkındalığının, etik liderlik ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide aracılık rolü olduğu, etik liderlik ve bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide ahlaki farkındalığın da aracı olduğu dolaylı ilişkide politik becerilerin pozitif yönlü anlamlı düzenleyici rolü olduğu belirlenmiştir. Ayrıca“Çalışanın politik becerileri, çalışanların ahlaki farkındalığı ile bilgi paylaşımı arasındaki ilişkide düzenleyici rol oynayacaktır.”ifadesinin doğru olmadığı anlaşılmıştır. Bu çalışmanın, etik liderlik, bilgi paylaşımı, ahlaki farkındalık ve politik beceri arasıdaki ilişkiyi inceleyerek hem literatürdeki boşlukları dolduracağı hem de organizasyonlardaki etik liderlik uygulamalarının bilgi paylaşımının arttırılmasına yönelik katkıda bulunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study is to examine the impact of ethical leadership on information sharing and to determine whether moral awareness has a mediating role and political skill a moderating role in this relationship. The study sample consists of employees working in the public and private sectors in Türkiye. Data were collected through a survey. The following questionnaires were used: the 10-item Ethical Leadership Scale developed by Brown, Trevino, and Harrison (2005); the 8-item Information Giving and Information Gathering Scale developed by Vries, Hoff, and Ridder (2006); the 18-item Political Skills Scale developed by Ferris vd. (2005); and the 30-item Ethical Climate Scale developed by Arnaud (2010). The data were analyzed using correlation and regression analyses. The analyses revealed a positive and significant relationship between ethical leadership and knowledge sharing. Employee moral awareness mediated the relationship between ethical leadership and knowledge sharing. Political skills also mediated the relationship between ethical leadership and knowledge sharing, and political skills moderated the indirect relationship. Furthermore, the statement“Employee political skills will moderate the relationship between employee moral awareness and knowledge sharing”was found to be incorrect. By examining the relationship between ethical leadership, knowledge sharing, moral awareness, and political skills, this study is expected to fill gaps in the literature and contribute to increasing knowledge sharing through ethical leadership practices in organizations.