Yapım projelerinde zaman, maliyet ve güvenlik riski optimizasyonu
Time, cost and safety risk optimization in construction project
  1. Tez No: 978729
  2. Yazar: THEINT SHWE SIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TAYFUN DEDE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
İnşaat projeleri doğası gereği karmaşıktır ve başarılı sonuçlar elde etmek için birbirine bağlı sayısız faktörün dikkatli bir şekilde dengelenmesini gerektirir. Bunlar arasında zaman, maliyet ve güvenlik riski en kritik ve genellikle birbiriyle çelişen amaçlardır. Bu çalışmada, inşaat projesi yönetiminde Zaman-Maliyet-Risk Ödünleşimi (TCRT) problemi çok amaçlı bir optimizasyon yöntemiyle çözülmeye çalışılmaktadır. Çalışma, özellikle NDSII-Jaya'yı oluşturmak için Jaya algoritması ile birleştirilen Baskın Olmayan Sıralama II (NDS-II) çerçevesine odaklanarak gelişmiş meta-sezgisel algoritmaların uygulanmasını araştırmaktadır. Önerilen NDSII-Jaya algoritması, proje süresi, maliyeti ve güvenlikle ilgili riskleri optimize eden, farklı karmaşıklıktaki dört inşaat vaka çalışması üzerinde uygulanmiştir. Sonuçlar, algoritmanın çeşitli ve iyi dağıtılmış Pareto-optimal çözümler üretme kabiliyetini göstermekte ve çözüm kalitesi, yakınsama ve hipervolüm göstergeleri açısından diğer mevcut yöntemlerden daha iyi performans göstermektedir. Bu araştırma, proje planlama ve yürütmede daha iyi bilgilendirilmiş karar vermeyi destekleyebilen sağlam, parametresiz bir optimizasyon modeli sunarak hem akademik literatüre hem de pratik inşaat yönetimine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Construction projects are inherently complex, necessitating the precise coordination of numerous interconnected factors to achieve successful outcomes. Among these, time, cost, and safety risk are the most critical and often conflicting objectives. This thesis addresses the Time-Cost-Risk Trade-off (TCRT) problem in construction project management through a multi-objective optimization approach. The study explores the application of advanced metaheuristic algorithms, focusing specifically on the Non-Dominated Sorting II (NDS-II) framework combined with the Jaya algorithm to form the NDSII-Jaya. The proposed NDSII-Jaya algorithm is applied on four construction case studies of varying complexity, optimizing for project duration, cost, and safety-related risks. The results demonstrate the algorithm's ability to generate diverse and well-distributed Pareto-optimal solutions, outperforming other existing methods in terms of solution quality, convergence, and hypervolume indicators. This research contributes to both academic literature and practical construction management by offering a robust, parameter-free optimization model capable of supporting better-informed decision-making in project planning and execution.