Muhammed Çelebi b. Ali'nin Ahkâm-ı Burûc adlı eseri (İnceleme-metin-dizin)
Ahkam-ı Buruc by Muhammed Çelebi b. Ali (Analysis-text-index)
  1. Tez No: 978756
  2. Yazar: SEDA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFE ALKAN ATAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Millî Kütüphane Yazmalar Koleksiyonu'nda 06 Ml Yz A 890/2 demirbaş numarası ile yer alan Müneccimbaşı Mehmed (Muhammed) Çelebi'ye ait Ahkȃm-ı Burûc adlı eser üzerinde yapılan bir dil incelemesinden oluşmaktadır. İncelenen eserin ilk varağında 21 satır, diğer varaklarında ise 23 satır bulunmaktadır. Eserin konusu astronomi ve astroloji ile ilgili olup burçlar ve gezegenler hakkında bilgiler içermektedir. Tez sürecinde eserin farklı nüshalarının da bulunduğu görülmüş ve bunlara yönelik iki ayrı yüksek lisans ve bir doktara tezi tespit edilmiştir. Bu çalışmanın amacı Ahkȃm-ı Burûc adlı eseri dil bilgisel açıdan inceleyerek Osmanlı Türkçesinin yapısal özelliklerini ortaya koymaktır. Bu doğrultuda eserin ses, şekil ve sözcük düzeyindeki dilsel unsurları tespit edilerek dönemin dil anlayışı, Eski Oğuz Türkçesinden devralınan biçim ve eklerin varlığı değerlendirilmiştir. Böylece Osmanlı Türkçesinin tarihsel gelişim çizgisi içindeki konumunun belirlenmesi ve Türkçenin sonraki evreleri üzerindeki etkisinin gözlemlenmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Çalışmaya konu olan Ahkȃm-ı Burûc adlı eser, XVII. yüzyıl Osmanlı Türkçesi dönem özelliklerine bağlı olarak yoğun biçimde Arapça ve Farsça kökenli sözcükler içermektedir. Çalışmanın giriş bölümünde çalışmanın konusu, amacı ve önemi, kapsamı ve yöntemi açıklanmış; ayrıca müneccimbaşılık müessesesi, yazar ve eser hakkında bilgi verilmiş, eserin mevcut nüshalarına değinilmiştir. İnceleme bölümünde eserin ses bilgisi, şekil bilgisi ve sözcük türleri ele alınmıştır. Bu bölümde metnin genel itibarıyla Osmanlı Türkçesinin özelliklerini yansıttığı ancak bazı sözcük ve eklerin kullanımında ayırıcı ünlü harflerin kullanılmadığı, kapalı /e/ sesinin dikkat çektiği, Eski Oğuz Türkçesinde kullanılan ek ve sözcüklerin metinde yoğun biçimde varlığını sürdürdüğü tespit edilmiştir. Tasvir fiilinin metinde hiç kullanılmaması ve“isim + yardımcı fiil”yapısındaki birleşik fiillerin yaygınlığı, metnin ayırt edici özellikleri arasında yer almaktadır. Türkçe söz varlığı açısından yoğun bir kullanım görülmemekle birlikte yapım eklerinin kullanımında da benzer biçimde bir sınırlılık dikkati çekmektedir. Üçüncü bölümde metnin transkripsiyonlu aktarımı yapılmış ve tez çalışmasının sonuna Dizin bölümü eklenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is based on a linguistic analysis of the work Ahkȃm-ı Burûc by Müneccimbaşı Mehmed (Muhammed) Çelebi, which is held in the Manuscripts Collection of the Notional Libary under inventory number 06 Ml Yz A 890/2. The first page of the examined manuscript contains 21 lines, while the other pages consist of 23 lines each. The subject matter of the work concerns astronomy and astrology, providing information about stars and planets. During the course of of this thesis, it was observed that there are also different copies of the manuscript, and two separate master's theses and one doctoral thesis related to these copies were identified. The aim of this study is to examine the work Ahkȃm-ı Burûc from a linguistic perspective and to reveal the structural characteristics of Ottoman Turkish. In this context, the linguistic elements of the work at the levels of phonetic, morphology and vocabulary were identified and the presence of morphemes and suddixes inherited from Old Oghuz Turkish was evaluated. Thus, the study aims to contribute to the determination of the position of Ottoman Turkish within its historical development and to the observation of its influence on subsequent stages of the Turkish language. The work Ahkȃm-ı Burûc, which is the subject of this study, contains a high density of words of Arabic and Persian origin, in accordance whith the features of 17th-century Ottoman Turkish. In this study, in the introduction, the subject, aim, and significance of the study, as well as its scope and methodology, were explained; additionally, information about the institution of the chief astrologer (müneccimbaşılık), the author, and the work was provided, and the existing manuscript copies were discussed. In the analysis section, phonetical, morphological, and lexical features were addressed. In this section, it was determined that the text generally reflects the characteristics of Ottoman Turkish; however, in the usage of some words and affixes, distinctive vowel letters were not employed, the closed /e/ vowel is prominent, and morphemes and words inherited from Old Oghuz Turkish continue to appear extensively in the text. The absence of the verb tasvir and the widespread use of compound verbs in the“noun + auxiliary verb”construction are among the distinctive features of the text. Although the text does not exhibit a dense Turkish vocabulary, a similar limitation is observed in the use of derivational affixes. In the third chapter, a transcription of the text is provided, and a Index section has been added at the end of the thesis.