Hasan Lütfi Şuşud'un hayatı, eserleri ve tasavvufi görüşleri
The life, works, and sufi views of Hasan Lütfi Şuşud
- Tez No: 978778
- Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT AKOT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Tasavvuf, sâlikin mânevi açıdan arınmasını ve Allah'a (c.c) yakınlaşmasını amaçlayan bir disiplindir. Bu yollardan biri olan Melâmîlik geleneği de gösterişten uzak bir hayatı savunur. Hasan Lütfi Şuşud ise (öl. 1988), Melâmîlik geleneğinin üçüncü dönem temsilcilerindendir. Onun düşünceleri, klasik Melâmîliğin temel ilkelerini korumakla birlikte, yaşadığı dönemin sosyal ve kültürel şartlarıyla da şekillenmiş yaklaşımlar içermektedir. Dolayısıyla bu tez çalışmasında, Hasan Lütfi Şuşud'un hayatı, eserleri ve tasavvufî görüşleri ele alınmıştır. Öncelikle Şuşud'un biyografisi, yetiştiği çevre, aldığı tasavvufî eğitim ve etkilendiği sûfî şahsiyetler incelenmiştir. Ardından kaleme aldığı eserler analiz edilmiş, eserlerde ele aldığı kavramlar ve temalar üzerinde içerik analizi yapılmıştır. Bu süreçte, Şuşud'un eserlerinin yanı sıra hakkında yazılmış mevcut biyografik ve akademik çalışmalar taranmış, kapsamlı bir literatür değerlendirmesi gerçekleştirilmiştir. Araştırmada doküman analizi yöntemi benimsenmiş, Şuşud'un tasavvufî kavramlara yüklediği anlamlar, kendisinden önceki mutasavvıfların tanımlarıyla karşılaştırmalı olarak değerlendirilmiştir. Bu karşılaştırma sonucunda söz konusu kavramların hangi noktalarda benzerlik gösterdiği, hangi yönleriyle farklılaştığı ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, Hasan Lütfi Şuşud'un tasavvuf anlayışının büyük ölçüde klasik Melâmîlik çizgisiyle örtüştüğünü ortaya koymaktadır. Bununla birlikte, özellikle vahdet-i vücûd ve insan-ı kâmil anlayışı gibi temel konularda özellikle Muhyiddin İbnü'l-Arabî (ö. 638/1240) ile paralellikler gösterdiği ayrıca tasavvuf mertebelerini önceleyen tanımlamalarıyla özgünlük kazandığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sufism is a discipline that aims at the spiritual purification of the seeker (sālik) and his closeness to Allah (Glorified and Exalted be He). One of these paths, the Melāmī tradition, advocates a life free from ostentation. Hasan Lütfi Şuşud (d. 1988) is among the third-period representatives of the Melāmī tradition. His thought, while preserving the fundamental principles of classical Melāmīsm, also contains original approaches shaped by the social and cultural conditions of his time. Therefore, this thesis examines the life, works, and Sufi views of Hasan Lütfi Şuşud. First, Şuşud's biography, the environment in which he was raised, his Sufi training, and the spiritual figures who influenced him are analyzed. Then, his written works are examined in detail, and a content analysis is conducted on the concepts and themes he addressed in these works. In this process, in addition to Şuşud's own works, existing biographical and academic studies about him are reviewed, and a comprehensive literature evaluation is carried out. The research adopts the document analysis method, and the meanings Şuşud attributed to Sufi concepts are evaluated comparatively with the definitions of earlier Sufi figures. As a result of this comparison, the points at which these concepts show similarities and the aspects in which they differ are identified. The findings reveal that Hasan Lütfi Şuşud's understanding of Sufism largely overlaps with the classical Melāmī perspective. However, it has also been determined that, particularly on fundamental issues such as the concept of waḥdat al-wujūd (unity of being) and al-insān al-kāmil (the perfected human), his views parallel those of Muḥyiddīn Ibn al- 'Arabī (d. 638/1240). In addition, it is observed that Şuşud's definitions, which prioritize the stages of Sufism, lend originality to his thought.