Üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığının sosyal duygusal öğrenme becerileri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between digital game addiction and social emotional learning skills of university students
- Tez No: 978777
- Danışmanlar: PROF. DR. VECİHİ SEFA FUAT HEKİMOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, üniversite öğrencilerinin dijital oyun bağımlılığının sosyal duygusal öğrenme becerilerine etkisininin incelenmesidir. Çalışmada, nicel araştırma yöntemlerinden biri olan ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya katılan 253 öğretmen adayının yaş ortalaması 20,79 (Ss=1,786) olup, yaşları 17 ile 25 arasında değişmektedir. Katılımcıların büyük çoğunluğu %73, 9 (n=187) ile kadınlardan oluşurken, erkek katılımcıların oranı %26,1'dir (n=66). Araştırmanın örneklemini Dpü, Gaziantep ve Kilis 7 Aralık Üniversitesi eğitim fakültesi öğrencileri oluşturmaktadır. Veri toplama aracı olarak Hazar ve Hazar (2019) tarafından geliştirilen“Üniversite Öğrencileri İçin Dijital Oyun Bağımlılığı Ölçeği”kullanılmıştır. Kabakçı ve Korkut (2008) tarafından geliştirilen Sosyal Duygusal Öğrenme ölçeğinin üniversite öğrencilerinde uygulanabilirliği Kocakülah ve Kırtak-Ad (2015) tarafından yapılmıştır. Verilerin analizinde tanımlayıcı istatistik, bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi Anova, çoklu karşılaştırma için Tukey hsd, İki değişkenli gruplar için Mann Whitney U ve ikiden fazla değişkenli gruplar için Kruskall Wallis testleri uygulanmıştır. Dijital oyun bağımlılığı cinsiyet, gelir düzeyi, bölüm, üniversite dijital oyun oynama, kalınan yer değişkenlerinde farklılık bulunmuştur. Üniversite öğrencilerinde, dijital oyun bağımlılığı ile sosyal duygusal öğrenme becerileri arasında negatif yönde zayıf anlamlı bir ilişki olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of digital game addiction on the social-emotional learning skills of university students. The research employed the relational screening model, one of the quantitative research methods. The sample consisted of 253 pre-service teachers with a mean age of 20.79 (SD = 1.786), ranging from 17 to 25 years. The majority of the participants were female (73.9%, n = 187), while male participants made up 26.1% (n = 66). The study sample was drawn from students of the Faculties of Education at Kütahya Dumlupınar University, Gaziantep University, and Kilis 7 Aralık University.As data collection tools, the“Digital Game Addiction Scale for University Students”developed by Hazar and Hazar (2019) and the Social Emotional Learning Scale originally developed by Kabakçı and Korkut (2008)— adapted for university students by Kocakülah and Kırtak-Ad (2015)were utilized.In the analysis of the data, descriptive statistics, independent samples t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Tukey HSD for multiple comparisons, Mann-Whitney U test for two independent groups, and Kruskal-Wallis test for more than two independent groups were used.The findings indicated that digital game addiction levels differed significantly by gender, income level, academic department, gaming frequency, and place of residence. Furthermore, a significant but weak negative correlation was found between digital game addiction and social-emotional learning skills among university students.