Uluslararası spor organizasyonlarının perakende sektörler üzerine etkisi: Bursa göçebe oyunları
Effect of international sports organizations on the economy: Bursa nomad games
  1. Tez No: 978801
  2. Yazar: EKREM SEYFİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
Özet
Uluslararası spor organizasyonlarının ev sahibi şehir veya ülke ekonomilerine etkileri literatürde çok kez yer bulmuştur. Bu çalışmada 2022 yılında Bursa'da düzenlenen IV. Dünya Göçebe Oyunlarının Bursa şehrine ekonomik olarak etkisinin olup olmadığı araştırılmıştır. Araştırma için yapılan ankete IV. Dünya Göçebe Oyunları zamanında faaliyet gösteren 171 perakende sektör sahibi/yetkilisi katılım sağlamıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS paket programı ile analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda 29 Eylül ile 2 Ekim 2022 tarihleri arasında İznik/Bursa'da gerçekleşen IV. Dünya Göçebe Oyunlarının o dönemde perakende sektör iş kolu üzerinde faaliyet göstren iş yerlerine ve İznik/Bursa'ya etkisi analiz edilmiştir. Yapılan anket çalışmasından alınan cevaplara göre; 1- IV. Dünya Göçebe Oyunları zamanında ekstra pesonel/işçi alımı, farklı kültür tanınmasına katkı ve geleneksel Türk sporlarının tanıtımına katkı sorularına verilen cevaplar ile ana iş kolları arasındaki ilişkiye göre ANOVA testinin anlamlı farklılık gösterdiği, 2- IV. Dünya Göçebe Oyunları zamanında sipariş/satış artışı, müşteri sayısı artışı, kazanç artışı, tanıtıma katkı, altyapıya katkı, gelişime katkı sorularına verilen cevaplar ile ana iş kolları arasındaki ilişkiye göre ANOVA testinin anlamlı farklılık göstermediği tespit edilmiştir. 3- Çalışmanın bulgularına göre, IV. Dünya Göçebe Oyunları perakende sektörüne tanınırlık ve ekonomik olarak olumlu katkı sağlamıştır. Çalışma bu tür uluslararası organizasyonların ülkemizde düzenlenmesinin önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The effects of international sports organizations on the economies of host cities or countries have been frequently discussed in the literature. This study investigated whether the 4th World Nomad Games held in Bursa in 2022 had an economic impact on the city of Bursa. 171 retail sector owners/authorities operating at the time of the 4th World Nomad Games participated in the survey conducted for the research. The data obtained in the research was analyzed with the SPSS package program. As a result of the research, the impact of the 4th World Nomad Games held in Iznik/Bursa between September 29 and October 2, 2022 on the businesses operating in the retail sector at that time and on Iznik/Bursa was analyzed. According to the answers received from the survey study; 1. It was determined that the ANOVA test showed a significant difference in the relationship between the main business lines and the answers given to the questions of extra personnel/worker recruitment, contribution to the recognition of different cultures and contribution to the promotion of traditional Turkish sports during the 4th World Nomad Games, 2. It was determined that the ANOVA test did not show a significant difference in the relationship between the main business lines and the answers given to the questions of order/sales increase, customer number increase, income increase, contribution to promotion, contribution to infrastructure, contribution to development during the 4th World Nomad Games. 3. According to the findings of the study, Nomad Games have made a positive contribution to the retail sector in terms of recognition and economy. The study emphasizes the importance of organizing such international organizations in our country