1879 tarihli Osmanlı ceza muhakemeleri kanununda cinayet davaları
Murder trials in the Ottoman criminal procedure 1879 code
- Tez No: 978802
- Danışmanlar: PROF. AYHAN HIRA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
Özet
Osmanlı Devleti'nde kuruluştan 18. yüzyıla kadar devam eden klâsik dönemde fıkıh ve örfî hukuk iş birliğinden doğan kendine özgü bir hukuk sistemi uygulanmıştır. 18. yüzyılda yaşanan hâdiseler, Osmanlıyı birçok alanda olumsuz etkilemiştir. Devletin iktisâdi, siyasi ve askeri alandaki başarısızlıkları, çeşitli iç ve dış sebeplere bağlı olarak hukuk anlayışında oldukça önemli değişimler yaşanmasına yol açmıştır. Bu dönemde Batı dünyasının doğrudan etkisiyle yenidünya düzeninin dayattığı kanunlaştırma hareketlerine kapı aralanmıştır. Özellikle Fransa'nın etkin rol oynadığı bu süreçte, Batı tekniği ile hazırlanmış olan birçok kanun kabul edilmiş ve bunlar vatandaşlarının çoğunluğunu Müslümanların oluşturduğu Osmanlı devletinde uygulanmıştır. Bu çalışmanın konusu olan 1879 Tarihli Usûl-i Muhâkemât-ı Cezaiye Kanunu Muvakkâtı da bahsedilen kanunlaştırma faaliyetlerinin bir ürünü olarak ortaya çıkmıştır. Bu kanun, Türk hukuk tarihindeki anlayış değişikliğinin yargılama hukuku alanındaki örneğini sunmuştur. Bu çalışmada 18. yy. da değişen Osmanlı yargısı, ceza yargılaması hukuku özelinde ele alınmıştır. Değişim sürecinin anlaşılabilmesi için öncelikle tarihi arka plan aktarılmıştır. Akabinde Fransa hukukundan alınan ceza usûlü hukukunun mâhiyeti genel olarak incelenmiştir. Daha sonra cinâyet davaları özelinde yetkili mahkemelere, hâkimlere, savcılara, muhâkeme evresine ve suçlu hakkında verilecek hükümlere dair düzenlemelerin ayrıntısına girilmiştir. Ayrıca dönemin hukukçularının konu hakkındaki değerlendirmelerine de yer verilmiştir. Böylece sistemin kronolojik takibinin yapılması ve ceza yargılaması alanında Batı'nın Osmanlı hukukuna etkisinin uygulamada ve doktrindeki izlerinin sürülmesi mümkün hale getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the classical period of the Ottoman Empire, which lasted from its foundation until the 18th century, a unique legal system emerged from the collaboration between Islamic jurisprudence (fiqh) and customary law. However, the events of the 18th century had a negative impact on many aspects of the Ottoman state. Economic, political, and military failures led to significant changes in the legal understanding due to various internal and external factors. During this period, the influence of the Western world directly contributed to the codification movements imposed by the new world order. France played a particularly active role in this process, and many laws prepared using Western legal techniques were adopted and applied in the Ottoman Empire, where the majority of the population was Muslim. The Provisional Law on Criminal Procedure (Usul-i Muhakemat-ı Cezaiye Kanunu Muvakkatı) of 1879, which is the subject of this study, emerged as a product of these codification efforts. This law exemplifies the shift in legal understanding within the field of criminal procedure in Turkish legal history. This study specifically examines the transformation of the Ottoman judiciary in the 18th century with a focus on criminal procedure law. To understand the transformation process, the historical background is first presented. Then, the nature of criminal procedural law adopted from the French legal system is analyzed in general. The study further delves into the regulations concerning competent courts, judges, prosecutors, trial procedures, and the judgments to be rendered in criminal cases, particularly in murder trials. Additionally, the evaluations of legal scholars of the time regarding these changes are included. Through this approach, it becomes possible to chronologically trace the system and track the influence of Western legal traditions on Ottoman criminal justice both in practice and doctrine.