Uluslararası hukukta devletlerin terörle mücadeledeki rolü: Etkinlik, sorunlar ve gelecek perspektifleri
Title of thesis: The role of states in counter-terrorism under international law: Effectiveness, challenges and future perspectives
  1. Tez No: 978819
  2. Yazar: BÜŞRA ÇELİKÖZ AKBAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ AYATA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, Hukuk, International Relations, Law
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, terörizmle mücadelede öne çıkan iki temel yaklaşım olan savaş ve hukuk paradigmalarını karşılaştırmalı biçimde incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışmanın temel çıkış noktası, 11 Eylül sonrası dönemde devletlerin güvenlik politikalarında yaşanan dönüşüm ve bunun hukukun üstünlüğü, özgürlük-güvenlik dengesi ve uluslararası iş birliği üzerindeki etkileridir. Tezin kapsamı, hem ulusal düzeyde gerçekleştirilen yasal ve kurumsal düzenlemeleri hem de uluslararası örgütler aracılığıyla geliştirilen normatif çerçeveleri içermektedir. Bu bağlamda, ABD'nin küresel terörle mücadele stratejileri, Avrupa ülkelerinin radikalleşme ile mücadeleye odaklanan yaklaşımları ve Birleşmiş Milletler 'in kararları gibi kritik dönemeçler ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Araştırmada yöntem olarak, yorumsamacı söylem analizi ve karşılaştırmalı yaklaşım benimsenmiştir. Uluslararası hukuk belgeleri, devlet uygulamaları ve akademik literatür birlikte değerlendirilerek savaş ve hukuk paradigmalarının teorik temelleri ile pratik sonuçları tartışılmıştır. Ayrıca, paradigmalara ilişkin sınırlılıklar ve ihtiyaçlar ortaya konmuş, Byman'ın strateji tipolojisi ve Rapoport'un dört dalga teorisi gibi çerçeveler analize dâhil edilmiştir. Elde edilen bulgular, savaş paradigmasının etkinlik avantajına rağmen insan hakları ihlalleri ve uluslararası meşruiyet sorunları ürettiğini; hukuk paradigmasının ise normatif üstünlüğüne karşın uygulamada yavaşlık ve sınırlı caydırıcılık nedeniyle eleştirildiğini göstermektedir. Sonuç olarak, terörle mücadelede tek yönlü bir paradigma yerine her iki yaklaşımın dengeli biçimde harmanlanmasının daha sürdürülebilir ve meşru bir strateji sunduğu ileri sürülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to comparatively examine the two main approaches in counterterrorism: the war paradigm and the law paradigm. The central point of departure of the research is the transformation of state security policies in the post-9/11 era and its impact on the rule of law, the balance between liberty and security, and international cooperation. The scope of the thesis includes both legal and institutional reforms implemented at the national level and the normative frameworks developed through international organizations. In this context, critical turning points such as the United States' global counterterrorism strategies, the European focus on counter-radicalization, and the resolutions of the United Nations are analyzed in detail. The research employs interpretive discourse analysis and a comparative approach as its methodology. International legal instruments, state practices and academic literature are jointly assessed to discuss the theoretical foundations and practical consequences of the war and law paradigms. Moreover, the study highlights the limitations and needs associated with these paradigms, incorporating analytical frameworks such as Byman's typology of counterterrorism strategies and Rapoport's four waves theory. The findings demonstrate that, despite the effectiveness advantage of the war paradigm, it produces human rights violations and problems of international legitimacy; whereas the law paradigm, despite its normative superiority, is criticized for its slow implementation and limited deterrent effect. Ultimately, the study argues that instead of relying on a single paradigm, a balanced synthesis of both approaches provides a more sustainable and legitimate counterterrorism strategy.