Türk hikâyesinde din ve din adamı (1923-1980)
Religion and clergyman in Turkish story (1923-1980)
  1. Tez No: 978837
  2. Yazar: SAMET HEKİMOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TEKŞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ordu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
Özet
Din, insanlık tarihinin en önemli olgularından biri olup, dini temsil anlamında din adamı kavramı, birçok sanatsal ve edebî türde ele alınarak yorumlanmıştır. Bu çalışmada, 1923-1980 yılları arasında Türk hikâyelerinde din ve din adamı kavramlarının nasıl ele alındığı incelenmiştir. Araştırmada, döneme ait hikâyeler tematik inceleme yöntemi ile ele alınmış; din ve din adamlarının olumlu ve olumsuz temsil biçimleri ortaya konulmuştur. Cumhuriyet'in ilk yıllarında, toplumsal değişimler sebebiyle pasifize edilmiş bir din anlayışı ve din adamı figürü öne çıkarken; çok partili hayata geçişle birlikte din ve din adamları, sosyal meseleler içinde daha etkin bir rol oynamaya başlamıştır. Çalışmada, dinin sosyal yapı ve bireyin psikolojisi üzerindeki etkisi, din-bilim ve din-siyaset ilişkileri, dini ritüeller ve inançlar, din adamlarının toplumdaki konumu, toplumu yönlendirme rolleri ve karizmaları gibi unsurlar ve din adamlarına yönelik eleştirel ve olumsuz yaklaşımlar hikâyeler üzerinden analiz edilerek eleştirel ve olumsuz yaklaşımlar tespit edilmiştir. Anılan tarihler arasında farklı dönemlere ait Türk hikâyesinde öne çıkan, din ve din adamı temalarını ele alan hikâyecilerin eserleri din ve din adamı bağlamında incelenmiş ve bulgular başlıklandırılarak ele alınıp değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Religion is one of the most important phenomena in human history, and the concept of the clergy in terms of religious representation has been addressed and interpreted in many artistic and literary genres. This study examines how the concepts of religion and the clergy were addressed in Turkish stories between 1923 and 1980. In the study, the stories belonging to the period were addressed with the thematic analysis method; positive and negative representations of religion and the clergy were revealed. In the early years of the Republic, a passive understanding of religion and the figure of the clergy came to the fore due to social changes; with the transition to multi-party life, religion and the clergy began to play a more active role in social issues. In the study, the effect of religion on the social structure and the psychology of the individual, religion-science and religion-politics relations, religious rituals and beliefs, the position of the clergy in society, elements such as their roles and charisma in guiding the society, and critical and negative approaches towards the clergy were analyzed through the stories and critical and negative approaches were determined. The works of storytellers who deal with the themes of religion and clergy, which stand out in Turkish stories from different periods between the mentioned dates, were examined in the context of religion and clergy, and the findings were discussed and evaluated by title.