The impact of carbon emissions on residential real estate prices: Evidence from the UK market
Karbon emisyonlarının konut gayrimenkul fiyatları üzerindeki etkisi: Birleşik Krallık piyasasından kanıtlar
  1. Tez No: 978838
  2. Yazar: EYLÜL ILGIN BAYSAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ LEVENT GÜNTAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Özyeğin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Finans Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, enerji verimliliği ile ölçülen tek bir“yeşil prim”kavramının ötesine geçerek, CO2 salınımlarının konut fiyatları üzerindeki etkisini incelemektedir. Geniş bir konut işlem verisi ve bu işlemlere ait Enerji Performans Sertifikaları (EPCs) paneli kullanılarak, sabit etkiler (fixed effects) regresyon yöntemiyle Enerji Verimliliği Endeksi (EEI) - işletme maliyetlerinin bir göstergesi - ile Çevresel Etki Endeksi'nin (EII) - CO2 salınımlarının bir ölçütü - konut fiyatlarını nasıl bağımsız şekilde etkilediği analiz edilmiştir. Bulgular, piyasanın bu iki özelliği birbirinden ayrı şekilde değerlendirdiğini ortaya koymaktadır: EEI, maliyet tasarrufu potansiyeli nedeniyle değer kazanırken, EII, genellikle yüksek kaliteli donanım ve diğer gözlemlenemeyen nitelikler için bir vekil gösterge olarak fiyatlanmaktadır. Bu değerlendirme eğilimleri, piyasa genelinde önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Mülkiyet türlerine göre yapılan analizler,“bölünmüş teşvik”(split incentive) sorununu destekler niteliktedir ve aşırı rekabetçi Londra piyasasında, çevresel etkinin sağladığı primin büyük ölçüde azaldığı görülmektedir; bu durum, lokasyon gibi temel faktörlerin baskınlığıyla açıklanabilir. Bu bulgular, maliyet tasarrufu ve çevresel performansın birbirinden farklı değer unsurları olduğunu ortaya koyarak, politika yapıcılar, yatırımcılar ve gayrimenkul profesyonelleri için önemli çıkarımlar sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This paper investigates the impact of CO2 emissions on property prices, moving beyond the conventional notion of a single“green premium”measured solely by energy efficiency. Using a large panel dataset of property transactions and their associated Energy Performance Certificates (EPCs), I employ a fixed effects regression framework to examine how the Energy Efficiency Index (EEI) - a measure of running costs - and the Environmental Impact Index (EII) - a measure of CO2 emissions - independently influence transaction prices. The findings reveal that the market distinguishes between these two attributes: while the EEI is valued for its cost-saving potential, the EII is priced as a proxy for unobserved property characteristics, such as amenities and high-end finishes. The valuation of these attributes exhibits substantial heterogeneity across the market. Houses, with their higher operating costs, place greater value on the EEI, whereas flats exhibit a stronger premium for the EII due to its quality signals. Tenure-based analysis provides support for the split incentive problem, and in the hyper-competitive London market, the premium for environmental impact is significantly muted, likely due to the dominance of fundamental factors such as location. These findings contribute to the literature by demonstrating that cost-saving and environmental performance are distinct value drivers, with important implications for policy-makers, investors, and real estate professionals.