Memalik-i Osmaniye'nin Tarih ve Coğrafya Lügatı- Cilt III, transkripsiyon ve değerlendirilmesi
Transcription and evaluation of the dictionary of History and Geography of the Ottoman Territories Vol. III
  1. Tez No: 978865
  2. Yazar: HANİFE AKPUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF KOLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
Özet
Memâlik-i Osmaniye'nin Tarih ve Coğrafya Lügatı, 19. yüzyıl sonlarında Osmanlı İmparatorluğu'nun idarî, coğrafî ve tarihî yapısını sistemli biçimde kayıt altına alma çabalarının bir ürünü olarak, dönemin coğrafyacı ve tarihçilerinden olan Ali Cevad Bey tarafından hazırlanmıştır. Dört cilt halinde yazılmıştır. Bu eser, Osmanlı coğrafyasında yer alan şehir, kasaba, köy, dağ, nehir ve benzeri yerleşim birimlerini alfabetik sırayla tanıtarak, hem tarihsel hem coğrafi bilgiler sunmakta, aynı zamanda yer adlarının kökenleri, idarî bağlılıkları ve sosyo-ekonomik özellikleri hakkında açıklamalara yer vermektedir. Eserde, ansiklopedik bir yaklaşım benimsenmiş ve metin haritalarla desteklenmiştir. Eser, Osmanlı dönemine bilimsel bilgi üretimi açısından katkı sağlamaktadır. Ayrıca Ali Cevad'ın metodolojik tercihi ve dönemin bilgi sistematiğine katkısı gözlemlenmektedir. Memâlik-i Osmaniye'nin Tarih ve Coğrafya Lügatı, tarih, coğrafya ve toponomi araştırmalarında kaynak olma özelliği taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The Historical and Geographical Dictionary of the Ottoman Territories (Memâlik-i Osmaniye'nin Târih ve Coğrafya Lügâtı), prepared by Ali Cevad Bey—one of the prominent geographers and historians of his time—was compiled in the late 19th century as part of efforts to systematically record the administrative, geographical, and historical structure of the Ottoman Empire. This work, written in four volumes, introduces cities, towns, villages, mountains, rivers, and other similar settlements within Ottoman geography in alphabetical order. It not only presents historical and geographical information, but also includes explanations regarding the origins of place names, administrative affiliations, and socio-economic characteristics. The text adopts an encyclopedic approach and is supported by maps. The work contributes to the production of scientific knowledge during the Ottoman period. Furthermore, Ali Cevad's methodological choices and his contribution to the information system of the era are observable. The Historical and Geographical Dictionary of the Ottoman Territories serves as a valuable source for research in the fields of history, geography, and toponymy.