Lise öğrencilerinde psikolojik iyi oluş ve okul aidiyeti arasındaki ilişkide akademik cesaretlendirmenin aracı rolünün incelenmesi
The mediating role of academic encouragement in the relationship between well-being and school belongingness in high school students
- Tez No: 978920
- Danışmanlar: PROF. DR. NAGİHAN OĞUZ DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Eğitim ve Öğretim, Psychology, Education and Training
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinde okul aidiyeti ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkide akademik cesaretlendirmenin aracı rolünü incelemektir. Araştırma, ilişkisel tarama modeline dayalı nicel bir desende gerçekleştirilmiştir. Veriler, bir devlet Anadolu lisesinde öğrenim gören 9., 10. ve 11. sınıf öğrencilerinden oluşan 473 kişilik bir örneklemden toplanmıştır. Örneklem büyüklüğünün hesaplanmasında R 4.5.1 programı Monte Carlo simülasyonu kullanılarak belirlenmiştir. Veri toplama araçları olarak Kişisel Bilgi Formu, Okul Aidiyeti Ölçeği, EPOCH İyi Oluş Ölçeği ve Akademik Cesaretlendirme Ölçeği kullanılmıştır. Toplanan veriler, SPSS 26.0 programı ve Hayes'in (2018) geliştirdiği PROCESS Makro eklentisinin Model 4'ü aracılığıyla analiz edilmiştir. Bulgular, okul aidiyeti ile psikolojik iyi oluş arasında pozitif ve anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir. Ayrıca akademik cesaretlendirmenin, bu ilişki üzerinde anlamlı bir aracı rol oynadığı ortaya konmuştur. Okul aidiyetinin okulda kabul ve okulda dışlanma alt boyutları ile psikolojik iyi oluş arasındaki ilişkilerde de akademik cesaretlendirmenin kısmi aracılık etkisi bulunmuştur. Bu sonuçlar, öğrencilerin psikolojik iyi oluşlarının desteklenmesinde yalnızca okul ortamına duyulan aidiyetin değil, aynı zamanda öğretmenlerden alınan akademik cesaretlendirmenin de önemli bir değişken olduğunu göstermektedir. Araştırma bulguları, psikolojik iyi oluşu artırmayı amaçlayan okul temelli müdahale programlarında aidiyet ve akademik cesaretlendirmeye yönelik stratejilerin birlikte ele alınmasının yararlı olacağını ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study investigates the mediating role of academic encouragement in the relationship between students' sense of belonging at school and their psychological well-being. The study was conducted using a quantitative research design based on a relational screening model. The data were collected from a sample of 473 students enrolled in grades 9, 10, and 11 at a public Anatolian high school. The sample size was determined using Monte Carlo simulation in the R 4.5.1 software. The instruments used included the Personal Information Form, School Belonging Scale, the EPOCH Measure of Adolescent Well-Being, and the Academic Encouragement Scale. Data analysis was performed using SPSS version 26.0 and Hayes' (2018) PROCESS macro (Model 4). Results indicated a significant positive correlation between school belonging and psychological well-being. Moreover, academic encouragement significantly mediated this relationship. Academic encouragement was also found to have a partial mediating effect on the relationships between the subdimensions of school belonging -school acceptance and school rejection- and psychological well-being. These findings highlight the importance of not only fostering a strong sense of belonging but also providing academic encouragement from teachers to support students' psychological well-being. Intervention programs aiming to enhance psychological well-being in school settings may benefit from incorporating strategies that target both belonging and academic encouragement.