Karı-koca arasında müşterek malda hisse belirsizliği sorunu ve bundan kaynaklı fıkhî problemler
Share uncertainty in joint property between husband and wife and the resulting jurisprudential problems in İslamic law
- Tez No: 978949
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEFA ATİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada özellikle Türkiye'de görülen, karı-koca arasındaki hissesi belirlenmemiş ortak mal ve bu mal varlığı sebebiyle oluşan problemler işlenmektedir. Öncelikle halkın çoğunlukla Hanefî olması göz önünde bulundurularak mülkiyetin ferdîliği bağlamında mal ve mülkiyet ile ilgili hukuki temellendirmelere değinilmiştir. Akabinde İslâm hukukundaki şirket çeşitleri işlenmiş ve buna göre söz konusu ortak malın fıkhî zemini belirlenmiştir. Konunun ciddiyetinin kavranması amacıyla mala taalluk eden temel hak ve sorumluluklardan bahsedilmiştir. Katılımcıları ailelerden oluşan bir anket yapılmış ve sorunun reeldeki karşılığı hakkında fikir edinilmeye çalışılmıştır. Sorunun farklı birçok yeni probleme yol açtığını göstermek amacıyla, kurgusal bir örnek üzerinden hissesi belirsiz mal varlığının sebep olabileceği durumlar ve buna bağlı sorunlar türetilmiştir. Ardından hissesi belirsiz mal varlığı sorununun kaynaklarına ve çözüm yollarına değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of joint property between spouses with undetermined shares, a situation particularly observed in Turkey, and the problems arising from such assets. Taking into account that the majority of the population adheres to the Hanafi school of thought, the study first discusses the legal foundations related to property and ownership within the context of individual ownership. Subsequently, the types of partnerships in Islamic law are examined, and based on these, the fiqh basis of the aforementioned joint property is determined. In order to grasp the seriousness of the issue, the fundamental rights and responsibilities pertaining to property are explored. A survey was conducted with participating families to demonstrate the real-life presence of the problem. To show that the issue has far-reaching consequences, a hypothetical case was used to derive potential new problems that undetermined share ownership might cause. Finally, the study discusses the sources of the problem and proposes possible solutions.