Farklı saklama solüsyonlarının insan periodontal ligament hücre canlılığı ve osteoklastojenik aktivite üzerine etkilerinin araştırılması
Evaluation of different storage media on the survival and osteoclastogenic induction of human periodontal ligament fibroblasts
  1. Tez No: 978948
  2. Yazar: MELİS YAZIR KAVAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YELİZ GÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada avulsiyon olgularında, tedavi gerçekleştirilene kadar geçen sürede avulse dişin saklanmasında hayvansal sütlere alternatif olarak kullanılan bitkisel sütlerin insan periodontal ligament fibroblast hücrelerinin (PDLF) canlılığı, nükleer faktör κB-ligandının reseptör aktivatörü (RANKL) ve osteprotegerin (OPG) genlerinin ekspresyon düzeyleri ve çözünebilir moleküler seviyeleri üzerindeki etkilerinin incelenmesi hedeflenmiştir. Gereç-Yöntem: PDLF hücreleri süt, badem sütü, soya sütü, DMEM (+ kontrol) ve kuru ortam (- kontrol) olmak üzere farklı saklama ortamlarında 30 dk., 1 s, 3 s, 12 s ve 24 s süreler ile inkübe edilmiş ve hücre canlılıkları Metil tiyazol tetrazolyum (MTT) testi ile değerlendirilmiştir. Osteoklastojenik aktivitenin belirlenmesinde PDLF ve RAW 264.7 hücreleri birlikte 5 ve 7 gün süreyle inkübe edilmiş, Tartarat dirençli asit fosfataz (TRAP) boyama yöntemi ile hücrelerde gözlenen farklılaşmalar mikroskobik olarak incelenmiştir. Osteoklastogenez ile ilişkili RANKL ve OPG genlerinin ekspresyon düzeyleri gerçek zamanlı PCR testi ile, protein düzeyleri ELISA analizi ile değerlendirilmiştir. Tüm istatistiksel analizler SPSS Statistics 25 ve GraphPad Prism 10 programları ile gerçekleştirilmiştir. Bulgular: DMEM grubunda %100 olarak belirlenen ortalama hücre canlılığı, badem sütü grubunda %77,46, soya sütünde %61,7, sütte %56,99 ve kuru ortamda %7,43 olarak belirlenmiştir. Ko-kültürlerde TRAP boyamasında 7. günde osteoklast benzeri hücre sayısı artmış; bu artış badem ve soya sütü gruplarında daha belirgin gözlenmiştir. RANKL gen ekspresyonu 30. dakikada kuru ortam grubunda, 12. ve 24. saatlerde ise badem sütü grubunda anlamlı şekilde artmıştır. OPG gen ekspresyonu 3. saatte kuru ortamda yüksek, 24. saatte tüm gruplarda azalmıştır. Ko-kültürlerin 7. gününde tüm gruplarda RANKL ve OPG gen ekspresyonu artmış olsa da gruplar arasında anlamlı bir farklılık gözlenmemiştir. En yüksek çözünebilir RANKL ve OPG düzeyleri sırasıyla 1. ve 3. saatte badem sütü grubunda saptanmıştır. Sonuç: Avulsiyon yaralanmalarında badem sütünün kısa süreli saklama solüsyonu olarak soya sütüne göre daha etkili olduğu gözlenmiştir. Buna karşın uzun süreli bekletme durumunda rezorpsiyon riskini artırdığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the effects of plant-based milks as alternatives to animal milk for the storage of avulsed teeth prior to replantation, focusing on their impact on the viability of human periodontal ligament fibroblast (PDLF) cells and on the gene expression and soluble protein levels of nuclear factor ligand (RANKL) and osteoprotegerin (OPG). Materials and Methods: PDLF cells were incubated in various storage media including milk, almond milk, soy milk, DMEM (positive control), and dry storage (negative control) for 30 min, 1 h, 3 h, 12 h, and 24 h. Cell viability was assessed using the methylthiazol tetrazolium (MTT) assay. To evaluate osteoclastogenic activity, PDLF and RAW 264.7 cells were co-cultured for 5 and 7 days, and Tartrate-resistant acid phosphatase (TRAP) staining was used to evaluate osteoclastic differentiation microscopically. Gene expression levels of RANKL and OPG were assessed via real-time PCR, and protein levels were measured with ELISA test. Statistical analyses were performed using SPSS Statistics 25 and GraphPad Prism 10. Results: Mean cell viability was 100% in the DMEM group, 77.46% in the almond milk group, %61.7 soy milk, %56.99 milk and 7.43% in the dry storage group. On day 7, TRAP staining revealed an increase in osteoclast-like cells, particularly in the almond and soy milk groups. RANKL expression increased significantly in the dry group at 30 min and in the almond milk group at 12 and 24 hours. OPG expression was elevated at 3 hours in the dry group but decreased across all groups at 24 hours. While expression of both genes increased in all co-culture groups by day 7, intergroup differences were not significant. The highest soluble RANKL and OPG levels were detected in the almond milk group at 1 and 3 hours, respectively. Conclusion: Almond milk was found to be more effective than soy milk as a short-term storage medium in tooth avulsion; however, prolonged storage may increase the risk of resorption.