Bisfenol A'ya maruz kalan sıçan karaciğer dokularında hesperetin'in antioksidan enzimler, mineraller ve yağ asitleri üzerine etkileri
Effects of hesperetin on antioxidant enzymes, minerals, and fatty acids in rat liver tissues exposed to bisphenol A
- Tez No: 978988
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adıyaman Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasında, sıçanlarda Bisfenol A toksisitesine karşı Hesperetin'in koruyucu etkileri araştırıldı. Çalışmada dört grup oluşturuldu. Bu gruplar; Kontrol grubu (K), Hesperetin grubu (H), Bisfenol A grubu (B) ve Hesperetin+Bisfenol A (HB) grubudur. Hesperetin 75 mg/kg ve Bisfenol A 25 mg/kg günaşırı olarak uygulandı. Sıçanların karaciğer dokularında MDA, GSH, AChE, GST, CaE, bazı mineraller ve yağ asit düzeyleri belirlendi. B grubu MDA düzeyi Kgrubuna göre arttı. HB grubu MDA düzeyi B grubuna göre azaldı. B grubu GSH düzeyi K grubuna göre azaldı. B grubu GR enzim aktivitesi K grubuna göre azaldı. B grubu CaE ve GST enzim aktivite düzeyleri K grubuna göre arttı. HB grubu CaE ve GST enzim aktivite düzeyleri B grubuna göre azaldı. B grubu AChE enzim aktivite düzeyi K grubuna göre arttı. HB grubu AChE enzim aktivite düzeyi B grubuna göre arttı. B grubu Fe düzeyi K grubuna göre azaldı. B grubu 16:0, 18:0 veΣSFA düzeyi K grubuna göre arttı. B grubu 18:2n6c ve 20:4n6 düzeyleri K grubuna göre azaldı. HB grubu 18:2n6c düzeyi B grubuna göre arttı. B grubu ΣPUFA ve ΣSFA düzeyleri K grubuna göre azaldı. Sonuç olarak Bisfenol A'nın oluşturduğu toksisite ve oksidatif strese karşı Hesperetin'in sıçan karaciğer dokularında koruyucu etkileri olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the protective effects of hesperetin against bisphenol A toxicity in rats were investigated. Four groups were formed in the study. These groups are the Control group (C), Hesperetin group (H), Bisphenol A group (B), and Hesperetin+Bisphenol A (HB) group. Hesperetin 75 mg/kg and Bisphenol A 25 mg/kg were administered every other day. MDA, GSH, AChE, GST, CaE, some minerals, and fatty acid levels were determined in the liver tissues of rats. MDA level in group B increased compared to group K. MDA level in group HB decreased compared to group B. GSH level in group B decreased compared to group K. GR enzyme activity in group B decreased compared to group K. CaE and GST enzyme activity levels in group B increased compared to group K. CaE and GST enzyme activity levels in group HB decreased compared to group B. AChE enzyme activity level in group B increased compared to group K. AChE enzyme activity level in group HB increased compared to group B. Fe levels in group B decreased compared to group K. 16:0, 18:0, and ΣSFA levels in group B increased compared to group K. 18:2n6c and 20:4n6 levels in group B decreased compared to group K. 18:2n6c levels in group HB increased compared to group B. ΣPUFA and ΣSFA levels in group B decreased compared to group K. In conclusion, we believe that hesperetin has protective effects on rat liver tissues against the toxicity and oxidative stress caused by bisphenol A.