Muhasebe eğitiminde öğrencilerin Metaverse kullanma niyetlerinin teknoloji kabul modeliyle belirlenmesi
Determining students' intentions to use the Metaverse in accounting education with the technology acceptance model
- Tez No: 979007
- Danışmanlar: PROF. DR. NİYAZİ KURNAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
Özet
Metaverse, eğitim ve öğretim süreçlerini köklü bir şekilde dönüştürme ve geliştirme potansiyeline sahip bir teknoloji olarak dikkat çekmektedir. Bu araştırmanın temel amacı muhasebe eğitiminde öğrencilerin Metaverse kullanma niyetlerini etkileyen değişkenlerin neler olduğunu belirlemektir. Bu amaçla yeni teknolojilerin benimsenmesini inceleyen çalışmalarda sıklıkla tercih edilen, açık ve kullanışlı bir teorik çerçeve sunan Teknoloji Kabul Modeli kullanılmıştır. Bu doğrultuda Kütahya Dumlupınar Üniversitesi'nde çeşitli muhasebe dersleri alan 515 öğrenciye anket uygulaması yapılmıştır. Verilerin analizinde SPSS ve LİSREL istatistik programlarından yararlanılmıştır. Araştırmada öncelikle kullanılan ölçekler için açıklayıcı faktör analizi ve ölçüm modeli için doğrulayıcı faktör analizi yapılmıştır. Daha sonrasında ise model test edilmiştir. Yapılan analizler sonucunda muhasebe derslerinde Metaverse kullanma niyeti üzerinde algılanan fayda, algılanan kullanım kolaylığı, algılanan keyif ve teknoloji endişesi değişkenlerinin etkili olduğu görülmüştür. Algılanan kullanım kolaylığının ise hem algılanan faydanın ve hem de algılanan keyfin de belirleyicisi olduğu doğrulanmıştır. Ayrıca bireysel hareketliliğin, teknoloji endişesinin ve algılanan siber riskin, algılanan faydanın belirleyicileri olduğu; bireysel yenilikçiliğin, teknoloji öz yeterliliğinin ve teknoloji endişesinin ise algılanan kullanım kolaylığının belirleyicileri olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
The Metaverse is drawing attention as a technology that has the potential to fundamentally transform and enhance education and training processes. The main objective of this research is to determine the variables that affect students' intentions to use the Metaverse in accounting education. For this purpose, the Technology Acceptance Model, which provides a clear and useful theoretical framework frequently preferred in studies examining the adoption of new technologies, has been utilized. In this context, a survey was conducted with 515 students taking various accounting courses at Kütahya Dumlupınar University. SPSS and LİSREL statistical software were used for data analysis. Initially, exploratory factor analysis was performed for the scales used in the study, and confirmatory factor analysis was conducted for the measurement model. Subsequently, the model was tested. The analyses revealed that perceived usefulness, perceived ease of use, perceived enjoyment, and technology anxiety significantly affect the intention to use the Metaverse in accounting courses. It was also confirmed that perceived ease of use is a determinant of both perceived usefulness and perceived enjoyment. Additionally, individual mobility, technology anxiety, and perceived cyber risk were found to be determinants of perceived usefulness, while individual innovativeness, technology self-efficacy, and technology anxiety were identified as determinants of perceived ease of use.