Marka sevgisi, markaya duyulan güven, marka imajı ve yüksek fiyat ödeme isteğinin yeniden satın alma niyetine etkisi üzerine bir inceleme
An examination of the effects of brand love, brand trust, brand image, and willingness to pay a premium on repurchase intention
  1. Tez No: 979017
  2. Yazar: EDA GÜNAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CEVAT SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde tüketiciler, geniş ürün yelpazesi ve yoğun rekabet ortamında markalarla duygusal bağlar kurarak satın alma kararlarını şekillendirmektedir. Özellikle cep telefonu sektörü, markalar arasında yoğun rekabetin yaşandığı, tüketicilerin markaya bağlılık gösterme eğiliminde olduğu bir alan olarak karşımıza çıkmaktadır. Tüketiciler sadece ürün özellikleriyle değil, aynı zamanda markaya duydukları güven, sevgi ve marka imajına göre de satın alma kararlarını vermektedir. Bu bağlamda, marka sevgisi, marka güveni, marka imajı ve yüksek fiyat ödeme isteğinin tüketicilerin yeniden satın alma niyeti üzerindeki etkisini incelemek önemli bir araştırma konusu haline gelmiştir. Bu çalışmada, tüketicilerin tekrar eden satın alma kararlarında marka sevgisi, güven, marka imajı ve yüksek fiyat ödeme isteğinin rolü araştırılmıştır. Araştırma kapsamında, 287 katılımcı üzerinde anket yöntemiyle veri toplanmış ve elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak analiz edilmiştir. Araştırma bulgularına göre marka sevgisi, marka güveni ve yüksek fiyat ödeme isteği yeniden satın alma niyeti üzerinde anlamlı ve pozitif bir etkiye sahipken marka imajının yeniden satın alma niyeti üzerinde etkisi tespit edilememiştir. Araştırma sonuçları cep telefonu sektöründe marka sevgisi, güven ve yüksek fiyat ödeme isteğinin tüketicilerin tekrar eden satın alma davranışlarında kritik bir rol oynadığını ortaya koymaktadır. Elde edilen sonuçların, işletmelerin marka yönetimi ve pazarlama stratejilerini geliştirmelerine katkı sağlaması beklenmektedir
Özet (Çeviri)
Today, consumers shape their purchasing decisions by forming emotional bonds with brands in a marketplace characterized by a wide range of product options and intense competition. The mobile phone sector, in particular, stands out as an industry marked by fierce brand competition and a strong tendency among consumers to exhibit brand loyalty. Consumers make purchasing decisions not only based on product features but also on their trust in the brand, emotional attachment, and perceptions of brand image. In this context, examining the influence of brand love, brand trust, brand image, and willingness to pay a premium on consumers' repurchase intentions has become a significant research topic. This study investigates the role of brand love, trust, brand image, and willingness to pay a premium in consumers' repeat purchasing behavior. Data were collected through a survey conducted with 287 participants and analyzed using the SPSS program. The findings indicate that brand love, brand trust, and willingness to pay a premium have a significant and positive effect on repurchase intention, while brand image does not show a significant impact. The results highlight that brand love, trust, and willingness to pay a premium play a critical role in repeat purchasing behavior in the mobile phone sector. The findings are expected to contribute to the development of brand management and marketing strategies for businesses operating in this field.