Sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları üzerindeki etkisi
The impact of primary school teachers' 21-century skills on their attitudes towards the teaching profession
  1. Tez No: 979024
  2. Yazar: YAŞAR AKÇA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KOCAARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bartın Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
Özet
İçinde yaşanılan 21. yüzyılda bireylerde bulunması gereken beceriler, 21. yüzyıl (yy) becerileri olarak tanımlanmaktadır. Bu çalışmanın amacı sınıf öğretmenlerinin sahip oldukları 21. yüzyıl becerilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları üzerindeki etkisini tespit etmektir. Araştırma kapsamında sınıf öğretmenlerinin 21.yy becerileri yeterlilik düzeyi ve öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlarının derecesi incelenmiştir. Öğretmenlerin 21.yy becerilerine sahip olma dereceleri ve öğretmenlik mesleğine yönelik olumlu tutumları birlikte başarı anahtarını meydana getirmektedir. Araştırmanın örneklemi 2024-2025 eğitim öğretim yılında Bartın merkezdeki ilkokullarda görev yapan 251 sınıf öğretmenidir. Araştırma neticesinde sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerileri ve bunun alt boyutlarını oluşturan öğrenme ve yenilik, hayat ve kariyer, bilgi medya ve teknoloji becerilerinin öğretmenlik mesleğine yönelik tutumlar üzerinde olumlu yönde anlamlı etkisi bulunmuştur. Ayrıca sınıf öğretmenlerinin 21. yüzyıl becerilerine sahip olma derecesi yüksektir. Sınıf öğretmenlerinin mesleğe yönelik olumlu tutumları en üst seviyededir. Sınıf öğretmenlerinin 21.yy becerileri, öğretmenlik meseğine yönelik tutumlarını anlamlı şekilde yordamaktadır. Modele göre 21.yy becerileri toplam puanı ve alt boyutları birlikte mesleğe yönelik tutum puanlarındaki toplam varyansın %57'sini açıklamaktadır. Elde edilen bulgular ışığında başlıca öneriler olarak; Eğitim Bilişim Ağı (EBA) ve Öğretmen Bilişim Ağı (ÖBA) platformlarında 21. yy becerileriyle ilgili materyaller artırılmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı güz ve bahar dönemi sonlarında internet üzerinden öğretmenlik mesleği tutum anketleri yapmalıdır. Böylece öğretmenlik mesleğine yönelik tutumları geliştirmeye açık yönler ortaya çıkacak ve olumlu tutumların artmasına yönelik uygulamaların gerçekleştirilmesi mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
In the 21st century, the competencies that individuals are expected to have are referred to as 21st-century skills. The objective of this study is to ascertain the impact of primary school teachers' 21st-century skills on their attitudes towards the teaching profession. The research examined both the proficiency levels of primary school teachers in 21st-century skills, as well as their attitudes towards the teaching profession. Teachers' proficiency in 21st-century skills and their positive attitudes towards the teaching profession are identified as pivotal factors in achieving success. The present study sample comprised 251 primary school teachers working in public elementary schools in the central district of Bartın during the 2024–2025 academic year. The study revealed that primary school teachers' 21st-century skills, categorised into sub-dimensions of learning and innovation, life and career, and information, media, and technology skills, exhibited a statistically significant and positive correlation with their attitudes towards the teaching profession. Furthermore, a high level of proficiency in 21st-century skills was demonstrated by primary school teachers. Similarly, their attitudes towards the teaching profession were found to be at the highest level. Classroom teachers' 21st-century skills significantly predict their attitudes toward the teaching profession. According to the model, the total 21st-century skills score and its sub-dimensions together explain 57% of the total variance in attitude scores toward the profession. In light of the findings, the following key recommendations can be made: It is recommended that educational content related to 21st-century skills be expanded on platforms such as the Education Information Network (EBA) and the Teacher Information Network (ÖBA). It is recommended that the Ministry of National Education conduct online surveys measuring attitudes towards the teaching profession at the end of each fall and spring semester. This would facilitate the identification of areas for improvement and support the implementation of practices aimed at enhancing positive attitudes towards the profession.