Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan çocuklarda ikinci nesil sanal gerçeklik uygulamalarının sıcak ve soğuk yürütücü işlevler üzerindeki etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of second-generation virtual reality interventions on hot and cold executive functions in children with attention-deficit/hyperactivity disorder
- Tez No: 979039
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BARKIN KÖSE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ergoterapi, Occupational Therapy
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ergoterapi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ergoterapi Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma, ikinci nesil sanal gerçeklik uygulamasının Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB) tanılı çocukların sıcak ve soğuk yürütücü işlev becerileri üzerine etkisini incelemek amacıyla planlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışma randomize kontrollü müdahale çalışması olarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmaya DEHB tanısı almış, 7-12 yaş arasında olan 70 çocuk dahil edilmiştir. Müdahale öncesinde tüm katılımcılara sıcak ve soğuk yürütücü işlevleri değerlendirmek amacıyla İz Sürme Testi (İST), Çocukluk Dönemi̇ Yürütücü İşlevler Envanteri̇ (ÇDYİE)-Ebeveyn Formu, Stroop Testi T-BAG Formu uygulanmıştır. Ardından katılımcılar rastgele olarak müdahale (n=35) ve kontrol (n=35) grubuna ayrılmıştır. Müdahale grubu 8 hafta boyunca, haftada 2 gün, her seans 45 dakika olacak şekilde İkinci Nesil Sanal Gerçeklik uygulamasına dahil edilirken, kontrol grubu herhangi bir müdahale programına dahil edilmemiştir. 8 hafta sonunda her iki gruba da değerlendirme testleri tekrar uygulanmıştır. Bulgular: Değerlendirme sonuçları incelendiğinde İkinci Nesil Sanal Gerçeklik Uygulaması sonrasında; İST, ÇDYİE, Stroop T-BAG formu alt parametrelerinde sıcak ve soğuk yürütücü işlev becerilerinde istatistiksel olarak anlamlı bir değişiklik olduğu bulunmuştur (p<0,05). Sonuç: Bu çalışmada ikinci nesil sanal gerçeklik müdahalesinin DEHB'li çocukların sıcak ve soğuk yürütücü işlev becerilerini geliştirmede etkili olduğu bulunmuştur. DEHB'li çocuklarda bilişsel rehabilitasyon alanında sanal gerçeklik uygulamalarının etkili bir müdahale aracı olarak kullanılabileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Aim: This study was planned to investigate the effect of a second-generation virtual reality interventions on the hot and cold executive function skills of children with Attention Deficit Hyperactivity Disorder (ADHD). Materials and Methods: This study was conducted as a single blind randomized controlled intervention study. The study included 70 children between the ages of 7 and 12 who were diagnosed with ADHD. The participants were administered the Trail Making Test (TMT), the Childhood Executive Functioning Inventory (CHEXI)-Parent Form and the Stroop Test T-BAG Form before the intervention to assess their hot and cold executive functions. Following this, the participants were randomly divided into two groups: an intervention group (n = 35) and a control group (n = 35). The intervention group was included in the Second Generation Virtual Reality intervention for a period of 8 weeks, with two sessions per week and each session lasting 45 minutes, and the control group was not included in any intervention program. Following a 8-week period, assessment tests were administered repeatedly to both groups. Results: An investigation of the results indicated a statistically significant change in the hot and cold executive function skills sub-parameters of the TMT, CHEXI, and the Stroop T-BAG form after the Second Generation Virtual Reality Intervention (p < 0.05). Conclusion: This study found that the second-generation virtual reality intervention effectively improved the hot and cold executive functions of children with ADHD. The study revealed that virtual reality interventions can be an effective intervention tool for cognitive rehabilitation in children with ADHD.