Mikro ölçekli türk mimarlık firmalarının ekonomik krizlerde ayakta kalma stratejilerinin incelenmesi
Survival strategies of micro-sized architectural firms under economic uncertainty
- Tez No: 979040
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURCU BALABAN ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Türkiye İstatistik Kurumu'nun Aralık 2023 raporuna göre, toplam girişim sayısının yüzde 90,6'sını mikro girişimler oluşturmaktadır. Bu mikro girişimler, on kişiden az çalışanı olan ve yıllık cirosu veya bilanço toplamı 10 milyon Türk lirasını aşmayan girişimler olarak tanımlanmaktadır. Merkez Bankası'nın 2020 yılı raporlarına göre, inşaat şirketleri toplam şirket sayısının %14,76'sını, sektördeki çalışan sayısı ise Türkiye'deki toplam çalışan sayısının %9,91'ini oluşturmaktadır. Türk inşaat sektörü salgın hastalıklar, bölgesel savaşlar, göçmen krizi, depremler, enflasyon ve döviz kuru artışlarından olumsuz etkilenmiştir. Araştırmalar, mikro işletmelerin yenilikçi ve esnek işletme modelleri sayesinde belirsiz ekonomik koşullara dayanma kapasitesine sahip olduğunu göstermektedir. Bu çalışma, mikro ölçekli mimarlık, mühendislik ve inşaat firmalarının (MSAECF'ler) belirsiz ekonomik koşullar karşısında hayatta kalma stratejilerini incelemektedir. Bu bağlamda mikro ölçekli mimarlık, mühendislik ve inşaat firmalarının benimsediği hayatta kalma stratejilerine ilişkin ilgili literatürü tespit etmek için sistematik bir araştırma yapılmıştır. İkinci aşamada, Türk mimarlık sektöründeki mikro firmalarla yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmeler yapılarak mevcut durum tespit edilmiştir. Bulgular, mikro mimarlık firmalarının zorlu ekonomik koşullarda hayatta kalmak için çeşitli stratejiler benimsediğini göstermektedir. Bu stratejiler arasında yeni müşteriler ve projeler edinmek için geniş paydaş ağları geliştirmek; kaliteyi artırmak ve maliyetleri düşürmek için tedarikçiler ve taşeronlarla ilişkileri güçlendirmek; yeni pazarlara, ülkelere ve bölgelere açılmak ve yeni projeler elde etmek için sosyal medya, web siteleri ve basılı yayınlar aracılığıyla reklam yapmak yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
According to the Turkish Statistical Institute's December 2023 report, micro-enterprises make up 90.6% of all enterprises. Micro-enterprises are defined as enterprises with fewer than ten employees and an annual turnover or balance sheet total not exceeding ten million Turkish lira. According to the Central Bank's 2020 reports, construction companies constitute 14.76% of the total number of companies, while 9.91% of the total number of employees in Turkey work in the sector. The Turkish construction sector has been negatively affected by pandemics, regional wars, the migrant crisis, earthquakes, inflation, and exchange rate increases. Research shows that micro-enterprises can withstand uncertain economic conditions due to their innovative and flexible business models. This study examines the survival strategies of micro-scale architecture, engineering, and construction firms (MSAECFs) in the face of such conditions. To this end, a systematic review was conducted to identify relevant literature on survival strategies adopted by MSAECFs. In the second stage, semi-structured, in-depth interviews were conducted with micro firms in the Turkish architecture sector to assess the current situation. The findings show that micro architecture firms have adopted various strategies to survive challenging economic conditions. These strategies include developing extensive stakeholder networks to acquire new clients and projects, strengthening relationships with suppliers and subcontractors to improve quality and reduce costs, and advertising through social media, websites, and print publications to expand into new markets, countries, and regions and acquire new projects.