Betonarme bir binanın doğrusal olmayan davranışının sismik hasar maliyet analizi ile incelenmesi
Investigation of nonlinear behavior of a reinforced concrete building by seismic damage cost analysis
- Tez No: 979067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUTLU SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, çerçeve tipi taşıyıcı sisteme sahip mevcut betonarme bir bina sabit tek modlu statik itme analizi yöntemi ile incelenmiş ve binanın yaşam döngüsü maliyeti ile karbondioksit emisyonu salınımına etkisi araştırılmıştır. Bina modeli, sonlu eleman tabanlı analiz yazılımları kullanılarak oluşturulmuş sabit tek modlu itme analizi ile bina performansı belirlenmiştir. Çalışmada bina kolon boyutları değiştirilerek beş farklı senaryo modeli oluşturulmuş ve her senaryo modeli için binanın yaşam döngüsü maliyeti ile karbondioksit emisyonu salınımına etkisi incelenmiştir. Sabit tek modlu statik itme analizleri sonucunda elde edilen göreli kat ötelemeleri, taban kesme kuvvetleri ve plastik mafsal oluşumları kullanılarak, FEMA 356 (2000) ve ATC-13 (1985) kriterlerine göre bina için hasar seviyeleri belirlenmiştir. Bu seviyelere karşılık gelen onarım maliyetleri hesaplanarak her senaryo için toplam yaşam döngüsü maliyeti ayrı ayrı değerlendirilmiştir. Böylece, taşıyıcı sistemin ilk yatırım maliyeti düşük olan senaryolarının deprem sonrası daha yüksek hasar maliyetine neden olduğu, başlangıçta taşıyıcı sistemi bir miktar daha yüksek maliyetli olan senaryolarının ise toplam yaşam süresi boyunca daha ekonomik bir çözüm sunduğu ortaya konmuştur. Bu çalışma ile tasarım kararlarının yalnızca ilk maliyet çerçevesinde değil, uzun vadeli ekonomik ve çevresel etkiler de dikkate alınmasının önemi gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, an existing reinforced concrete building with a frame-type structural system was examined using a fixed single-mode static pushover analysis method, and its impact on the building's lifecycle cost and carbon dioxide emissions was investigated. The building model was created using finite element-based analysis software to determine building performance using a fixed single-mode pushover analysis. Five different scenario models were created by varying the building column dimensions, and for each scenario model, the impact on the building's lifecycle cost and carbon dioxide emissions was investigated. Using the relative story drifts, base shear forces, and plastic hinge formations obtained from the fixed single-mode static pushover analyses, damage levels for the building were determined according to FEMA 356 (2000) and ATC-13 (1985) criteria. The repair costs corresponding to these levels were calculated, and the total lifecycle cost for each scenario was evaluated separately. Thus, it was demonstrated that scenarios with lower initial structural system investment costs resulted in higher post-earthquake damage costs, while scenarios with slightly higher initial structural system costs offered a more economical solution over the entire lifecycle. This study demonstrates the importance of considering design decisions not only within the framework of initial cost but also long-term economic and environmental impacts.