Sakarya Üniversitesi öğrencilerinin sosyal medya kullanım düzeylerinin özdenetim üzerindeki etkileri
The effects of Sakarya University students' social media usage levels on self-control
  1. Tez No: 979093
  2. Yazar: MUSTAFA TUNCALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ESKİCUMALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırma, Sakarya Üniversitesi'nde öğrenim gören tüm öğrencilerin sosyal medya kullanım düzeylerinin özdenetim üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmada, sosyal medya platformlarının kullanım düzeylerinin öğrencilerin akademik başarıları, sosyal ilişkileri, stres ve kaygı seviyeleri ile günlük rutinlerine olan etkileri değerlendirilecektir. Sosyal medya bağımlılığı ve özdenetim ölçekleri kullanılarak yapılan anketler aracılığıyla öğrencilerin sosyal medya kullanım alışkanlıklarının özdenetim becerileri üzerindeki rolü analiz edilecektir. Araştırma sonucunda, sosyal medya kullanımının farklı boyutlarının öğrencilerin akademik, sosyal ve psikolojik yaşamlarına olan etkileri hakkında çıkarımlar yapılacaktır. Bu yüzden, sosyal medya platformlarının potansiyel risklerini ve fırsatlarını belirleyerek, daha bilinçli kullanım stratejileri geliştirilmesine yönelik öneriler sunulacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to examine the effects of social media usage levels on self-control of all students studying at Sakarya University. In the study, the effects of the usage levels of social media platforms on students' academic achievement, social relationships, stress and anxiety levels, and daily routines will be evaluated. The role of students' social media usage habits on their self-control skills will be analyzed through surveys using social media addiction and self-control scales. As a result of the research, inferences will be made about the effects of different dimensions of social media use on students' academic, social and psychological lives. Therefore, by identifying the potential risks and opportunities of social media platforms, recommendations will be made for developing more conscious usage strategies.