Gendered leisure: Female university students' leisure perceptions, constraints and negotiatons
Cinsiyetlendirilmiş boş zaman: Kadın üniversite öğrencilerinin boş zaman algıları, kısıtlamaları ve müzakere stratejileri
  1. Tez No: 979092
  2. Yazar: DAMLA EĞİLMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA UMUT BEŞPINAR AKGÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Toplumsal Cinsiyet ve Kadın Çalışmaları Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, kadın üniversite öğrencilerinin boş zaman algıları, kısıtlamaları ve müzakereleri aracılığıyla boş zamanın cinsiyetçi doğasını araştırmaktadır. Çalışma, kadın üniversite öğrencilerinin boş zamanlarının ataerkil iktidar ilişkileri ve sınıf dinamikleri tarafından nasıl şekillendirildiğini ve erkek üniversite öğrencilerine kıyasla kadınların boş zaman haklarını ve kadınlara özgü ortak deneyimlerini talep etmek için kullandıkları müzakere stratejilerini anlamayı amaçlamaktadır. 21 erkek ve kadın üniversite öğrencisiyle yapılan yarı yapılandırılmış derinlemesine görüşmelere dayanan bu çalışma, ataerkil ve sınıf ilişkilerinin kadınların boş zaman deneyimlerini nasıl şekillendirdiğini ve kadınların boş zaman uygulamalarının erkeklere kıyasla nasıl farklı şekilde kısıtlandığını ve müzakere edildiğini araştırmaktadır. Ataerkil ilişkilerin kadınların boş zaman deneyimlerindeki kendine özgü rolünü daha iyi analiz etmek için, çalışma katılımcıların günlük boş zaman uygulamalarına ve deneyimlerine odaklanmaktadır. Çalışma, kadınların boş zamanlarında günlük bir pratik olarak neşe ve özgürlük ararken, erkeklerin deneyimlediklerinden önemli ölçüde farklı çeşitli ataerkil kısıtlamalarla da karşılaştıklarını ortaya koymaktadır. Kadın üniversite öğrencileri, özel ve kamusal alanlarda farklı müzakere stratejileri kullanarak, genellikle boş zamanların cinsiyete vi dayalı bölünmesine ve ataerkil sosyal kontrole meydan okumaktadır. Sonuç olarak, bulgular boş zamanın apolitik bir uygulama olmaktan ziyade, kadınların müzakereleri yoluyla ataerkil iktidar ilişkilerinin hem yeniden üretildiği hem de sorgulandığı bir günlük mücadele alanı haline geldiğini göstermektedir. Bulgular, direnişe rağmen, kadın üniversite öğrencilerinin boş zaman deneyimlerinin cinsiyete dayalı olmaya ve ataerkil iktidar ilişkileri ile kadınların sosyal kontrolü tarafından kısıtlanmaya devam ettiğini göstermektedir. Farklı sosyo demografik özelliklere rağmen, kadın üniversite öğrencilerinin boş zamanları, katılımcıların eşitsizlik ve kısıtlama duygularını yansıtmaya devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
This study explores the gendered nature of leisure through female university students' leisure perceptions, constraints, and negotiations. It aims to understand how female university students' leisure is shaped by patriarchal power relations and class dynamics as well as their negotiation strategies in order to claim their right to leisure and women's unique shared experience compared to male university students. Based on semistructured in-depth interviews with 21 university students, both male and female, this study explores how patriarchal, and class relations intersect to shape female university students' leisure experiences and how their leisure practices are distinctly constrained and negotiated compared to male university students'. To better analyze the distinctive role of patriarchal relations in leisure, the study focuses on the participants' everyday leisure practices and experiences. The study reveals that while female university students seek joy and freedom in leisure as an everyday practice, they also face patriarchal constraints that differ significantly from those experienced by men. Female university students employ different negotiation strategies within the private and public spheres, often challenging the gendered division of leisure and patriarchal social control. Eventually, findings indicate that, rather than being an apolitical practice, iv leisure becomes a site of everyday struggle where patriarchal power relations are both reproduced and challenged through women's negotiation. Findings indicate that despite resistance, female university students' leisure experiences continue to be gendered and constrained by patriarchal power relations and social control of women. Despite different sociodemographic characteristics, female university students' leisure continues to reflect participants' feelings of inequality and constraints.