Kırâat-i Aşere'ye göre Rûm, Lokmân ve secde surelerinin kıraât farklılıkları ve mânâya etkisi
Differences in recitation of surah ar-Rum, Luqman and as-Sajdah according to the recitation of Asherah and their effect on the meaning
- Tez No: 979108
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ İBRAHİM ULUDAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: İslami İlimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Kırâat-i Aşere'ye göre Rûm, Lokman ve Secde surelerinde görülen kırâat farklılıklarını tespit etmeyi ve bu farklılıkların anlam üzerindeki etkilerini ortaya koymayı amaçlamaktadır. Kırâat ilmi, Kur'an-ı Kerîm'in farklı rivayetlerle okunmasını konu alan ve bazı kelimelerdeki lafzî farklılıkların manaya nasıl etki ettiğini inceleyen önemli bir araştırma sahasını kapsamaktadır. Bu bağlamda çalışmada, on kırâat imamına nispet edilen sahih rivayetler karşılaştırmalı olarak incelenmiş; ilgili kırâat farklılıklarının gramer, anlam ve tefsir bağlamındaki yansımaları değerlendirilmiştir. Çalışma 2 bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, kırâat ilmine dair genel bir çerçeve sunulmuştur. Bu çerçevede kırâat ilminin tarifi, konusu, faydası ve gayesi açıklanmış; temel kavramlar, tarikler, kırâat çeşitleri, kıraat imamları ve râvîleri tanıtılmıştır. Ayrıca kırâatte görülen usûl farklılıklarının tanımları da bu bölümde ele alınmıştır. İkinci bölüm ise üç sure üzerine bina edilmiştir. Bu bölümde her sure; genel muhteva tanıtımı, usûl farklılıkları (vücuhat) ve ferşü'l huruf olmak üzere üç alt başlıkta ele alınmıştır. Usûl farklılıklarının kısmında Âsım kıraatinin Hafs rivayeti esas alınmış, kırâat farkları Arapça olarak şematik biçimde gösterilmiştir. Ferşü'l huruf bölümünde ise ilgili ayetlerin mealleriyle birlikte kelime farklılıkları tespit edilmiş ve bu farklılıkların anlam üzerindeki etkileri klasik tefsir kaynakları ışığında değerlendirilmiştir. Çalışmamız, hem kırâat ilmiyle ilgilenenler hem de Kur'an-ı Kerîm'in anlam katmanlarını derinlemesine incelemek isteyenler için katkı sağlamayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to identify the recitational variants observed in Surahs Ar-Rum, Luqman, and As-Sajdah according to the Qira'at al-'Ashara, and to reveal the effects of these variants on meaning. The science of Qira'at concerns the different authentic narrations of how the Qur'an has been recited, and investigates how certain orthographic (lafzi) differences in words influence meaning. In this context, this study comparatively examines the authentic reports attributed to the ten Qira'at Imams; the recitational variants are assessed in terms of grammar, meaning, and exegetical implications. Our study is composed of two sections. In the first section, a general framework for the science of Qira'at is presented: the definition, subject matter, benefits, and objectives of Qira'at are clarified; fundamental concepts, different transmission chains (tarīq), types of recitations, recitation Imams, and narrators are introduced. Also, the definitions of methodological differences found in Qira'at are addressed in this part. In the second section, the study is structured around the three Surahs. Each surah is examined under three subheadings: introduction to the general content, methodological differences (vucūhāt), and farsh al-ḥurūf. In the methodological differences subsection, the Āṣim recitation via the Ḥafs narration is taken as the basis; recitational variants are presented in schematic form in Arabic. In the farsh al-ḥurūf subsection, lexical differences are identified along with translations of the relevant verses, and the effects of these differences on meaning are evaluated in light of classical tafsir sources. Our work seeks to contribute both to those interested in the science of Qira'at and to those who wish to explore the layers of meaning in the Qur'an in depth.