Cinsiyetlendirilmiş boş zaman faaliyetleriyle gündelik yaşamdaki erkeklik ve kadınlık inşaları
Constructions of masculinity and femininity in daily life in gendered leisure activities
  1. Tez No: 979107
  2. Yazar: SİNEM ÇAKIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDAN AKYİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma gündelik yaşam pratiklerinde toplumsal cinsiyetin yeniden üretimi bağlamında erkeklik ve kadınlık inşalarını ele almaktadır. Gündelik hayat, rutinlerden oluşan bireylerin tekrarladığı eylem ve pratiklerden oluşmaktadır. Gündelik hayatın içinde olan boş zaman ise iş ve çalışma dışında kalan serbest zamandır. Erkeklerin ve kadınların boş zaman faaliyetlerine baktığımızda, bireylerin katıldıkları faaliyetlerin toplumsal cinsiyet sınırlarıyla belirlendiğini görmekteyiz. Erkeklerin boş zaman faaliyeti olarak kahvehaneye gitmesi; kadınların ise altın günlerine gitmesi araştırmanın çıkış noktasını oluşturmaktadır. Kahvehane ve altın günü cinsiyetlendirilmiş mekânlardır. Bu faaliyetlere katılım kamusal ve özel alanda gerçekleşmektedir. Erkekler kamusal alanda yer alan kahvehanelerde erkeklik sınırlarını belirlemişlerdir. Kadınlar ise özel alan olarak evlerde altın günlerinde toplanmaktadırlar. Bireylerin cinsiyetlendirilmiş boş zaman faaliyetlerine katılırken buralarda sergiledikleri toplumsal cinsiyet rolleri, Goffman'a atıfla günlük yaşamda benliğin sunumu bağlamında irdelenmiştir. Araştırmanın verileri İstanbul ilinde Silivri, Bayrampaşa, Ümraniye ve Pendik ilçelerinde uzun yıllardır kahvehaneye giden erkekler ve kadın altın/ günlerine giden kadınlarla yapılan görüşmeler ve gözlem sonucunda toplanmıştır. Bu doğrultuda erkeklerin ve katıldığı boş zaman faaliyetinin yapısı, katılma biçimi ve bir araya gelme amaçları farklı olsa da toplumsal cinsiyet örüntüleri faaliyetlerde kendini göstermektedir. Küçük yaşlardan itibaren kahvehaneye giden erkekler veya altın gününe giden kimselerle bir arada olan kadınlar, toplumsal cinsiyetin pekiştirildiği bir alandadır. Böylelikle toplumsal cinsiyet gündelik yaşamda kendini yeniden üretmektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with constructions of masculinity and femininity in the context of gender reproduction in everyday life practices. Everyday life consists of actions and practices repeated by individuals consisting of routines. Leisure time, which is part of daily life, is the free time outside of work and study. When we look at the leisure time activities of men and women, we see that the activities in which individuals participate are determined by gender boundaries. The starting point of the research is that men go to coffeehouses as leisure time activities while women go to gold days. Coffeehouses and golden days are gendered spaces. Participation in these activities takes place in public and private spaces. Men define the boundaries of masculinity in coffeehouses in the public sphere. Women, on the other hand, gather in private spaces at homes on golden days. The gender roles exhibited by individuals while participating in gendered leisure time activities were examined in the context of the presentation of the self in daily life with reference to Goffman. The data of the study were collected as a result of interviews and observations with men who have been going to coffeehouses and women who have been going to women's gold/days for many years in Silivri, Bayrampaşa, Ümraniye and Pendik districts of Istanbul. Accordingly, although the structure of the leisure time activities that men and women participate in, the way they participate and the purposes for which they come together are different, gender patterns are evident in these activities. Men who go to coffeehouses from an early age or women who are together with people who go to gold day are in an area where gender is reinforced. In this way, gender reproduces itself in daily life.