Feldispat-Kuvars flotasyonunda metal iyonlarının seçimliliğe etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of metal ions on the selectivity of Feldspar-Quartz flotation
- Tez No: 97912
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZCAN Y. GÜLSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
IV ÖZET Bu çalışmada, alüminyum, baryum, kurşun, kalay ve magnezyum iyonlarının kullanımının feldispat ve kuvarsın flotasyonla seçimli olarak aynlabilirliği üzerine etkisi zeta potansiyel ölçümleri ve flotasyon testleri yapılarak araştınlmıştır. Bu çalışmanın amacı, önemli bir seramik hammaddesi olan feldispatlann kalitesini artırmak amacıyla HF (hidroflorik asit) kullamlarak yapılan flotasyonla ayırım işlemi yerine, HF kullanılmayan bir yöntemin araştırılmasıdır. Bu amaçla alüminyum, baryum, kurşun, kalay ve magnezyum iyonları ile birlikte toplayıcı olarak Na-oleat kullamlarak feldispat ve kuvarsın yüzey yükleri incelenmiş ve elde edilen veriler doğrultusunda flotasyon testleri yapılarak ayırımın başarısı araştırılmıştır. Zeta potansiyel ölçümleri Zeta-meter firmasının aym adlı cihazı kullamlarak yapılmıştır. Zeta potansiyeli ölçüm deneylerinde Manisa-Demirci-Gördes yöresinden temin edilen elle seçilmiş feldispat numunesi ile Kale Maden A.Ş'den temin edilen kuvars numunesi kullamlmıştır. Zeta potansiyeli ölçümlerinde öncelikle saf feldispat ve kuvars minerallerinin deiyonize su ortamında ve değişik pH'lardaki elektrokinetik davranmaları belirlenmiştir. Ardından farklı metal iyonları ve Na-oleat varlığında feldispat ve kuvarsın zeta potansiyel davranımları ortaya konmuştur. Böylece feldispat ve kuvarsın yüzey yüklerinin farklı olduğu koşullar belirlenmeye çalışılmıştır. Elde edilen bilgiler doğrultusunda flotasyon testleri yapılmıştır. Flotasyon deneyleri Denver D- 12 laboratuvar tipi flotasyon makinasında gerçekleştirilmiştir. Deneyler sonucunda feldispat ve kuvarsın ayrılmasında kurşun iyonlarının etkili olduğu diğer iyonların ise etkili olmadığı gözlenmiştir. Bu nedenle özellikle kurşun kullamlarak yapılan flotasyon deneylerinde Pb(NÜ3)2 miktarı, Na-oleat miktarı, pH, koşullandırma süresi parametrelerinin feldispat-kuvars ayırımı üzerine etkileri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study zeta potential measurements and flotation tests were carried out to investigate the effect of aluminium, barium, lead, tin and magnesium ions on the selective flotation of feldspar from quartz.. The aim of this study is to establish HF free flotation method in order to separate feldspar from quartz. For this purpose, the zeta potentials of feldspar and quartz were measured by using Na-oleate as a collector in the presence of aluminium, barium, lead, tin and magnesium ions. Following the zeta potential measurements, flotation tests were applied to investigate the effects of test parameters on the separation efficiency. The zeta potential measurements were carried out with Zeta-Meter. In these tests hand picked feldspar sample from Manisa-Demirci-Gördes region and pure quartz samples from Kale Maden A.Ş. were used. During the tests, the electrokinetic behaviour of pure feldspar and quartz minerals were measured in deionised water environment and different pH values. And then zeta potentials of feldspar and quartz were determined in the presence of various metal ions and Na-oleate. According to the zeta potential measurements flotation tests were planned and artificially prepared and ore samples. Flotation tests were carried out in Denver D-12 laboratory type flotation machine. As a result of lotation tests, it has been observed that only lead ions are effective on feldspar quartz separation. So, flotation conditions such as the effect of the amounts of Pb(N03>2 and Na-oleate, pH and conditioning time on the feldspar quartz separation were investigated.