Yıldızıl ve konveks fonksiyonlar
Starlike and convex functions
- Tez No: 97913
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN ALTINTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
IV ÖZET Üç bölümden oluşan bu çalışmanın, birinci bölümünde tez ile ilgili ön bilgiler verilmiştir. İkinci bölümün ilk kısmında, yalınkat fonksiyonlar sınıfı incelenmiştir. Daha somaki kısımlarda ise, yıldızıl ve konveks fonksiyonlar, a- mertebeden yüdızıl, a- mertebeden konveks, a- konveks, a- spiral, tipik reel, bir doğrultuda konveks ve bir doğrultuda yıldızıl fonksiyonlar ele alınmış, bu fonksiyonlara ait katsayı bağıntıları ve |/(z)|, |/'(z)j için alt ve üst sınırlar belirlenmiştir. Üçüncü bölümün ilk kısmında, konvekse yakın fonksiyonlar ve a- mertebeden konvekse yakın fonksiyonlar incelenmiş, katsayı bağıntıları bulunmuştur. Daha soma ise tezin hedefini oluşturan b- kompleks mertebeden konvekse yakın fonksiyonlar sınıfının bir alt sınıfı tanımlanarak, bu sınıfa ait fonksiyonlar için katsayı bağıntıları, \f{z\ |/'(z)| icm ^ ve ust sınırlar bulunmuştur. Ayrıca bu sınıfa ait fonksiyonların konvekslik, yıldızıllık ve konvekse yakınlık yarıçapları hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study is comprised of three chapters, and the first chapter is devoted to the preliminaries. In the first section of the second chapter, the class of univalent functions have been examined carefully. In the rest of the chapter, we have examined ructions of the following types; starlike convex, starlike of order a, convex of order a, or -convex, a- spiral, typically-real, convex in a direction and starlike in a direction. Coefficient relations for these functions and upper and lower bounds for \f{z% |/'(z)| nave been determined. In the first section of the third chapter, close-to-convex and close-to-convex of order a functions have been examined carefully. Also, coefficient relations have been determined. After that, A subclass of the class of close-to-convex functions of b- complex order which forms the aim of the thesis has been defined. Coefficient relations for the functions in this class have been discussed. Upper and lower bounds for \f{z\ \f'(z\ have been determined. Also, the radii of close-to-convexity, convexity and starlikeness for these functions have been calculated.