Optimization over trained graph neural networks with an application in brain tumor resection
Eğitilmiş grafik sinir ağları üzerinde optimizasyon: Beyin tümörü rezeksiyonunda bir uygulama
  1. Tez No: 979124
  2. Yazar: KAAN ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM KARSU, DR. ÖĞR. ÜYESİ TAGHİ KHANİYEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Düşük dereceli gliomlar (LGG'ler), yavaş ilerlemeleri ve beynin nöroplastik yeniden yapılanması nedeniyle nöroşirürjik onkolojide önemli bir zorluk teşkil eder. Tam rezeksiyon, nüks riskini azaltırken yeniden organize olmuş işlevsel ağları bozma riski taşır. Kısmi rezeksiyonun tümör kontrolünden ödün vermeden nörolojik sonuçları koruyabileceği gösterilmiştir. Ancak cerrahların bu ödünleşimleri ameliyat öncesi nicel değerlendirebileceği araçlar bulunmamaktadır. Bu eksiklik, planlamayı öznel intraoperatif değerlendirmelerle sınırlandırır. Çalışmamız, beyin tümörü rezeksiyonunu, beynin yapısal ve mekansal bağlantılara sahip ilgi bölgelerinden oluşan çok katmanlı bir ağ üzerinde, grafik sinir ağları (GNN) kullanan bir optimizasyon modeliyle ele almaktadır. GNN'ler, global verimlilik ve modülarite gibi işlevsellik metriklerini yaklaşık hesaplayarak, karma tamsayılı programlama içinde vekil amaç fonksiyonu olarak kullanılmaktadır. Yöntemimizi iki amaçlı optimizasyona genişleterek bu metrikler arasındaki ödünleşimleri inceliyoruz. Bu sayede, cerrahlara maksimum tümör kontrolüyle minimum ağ bozulmasını dengeleyen stratejiler sunuyoruz. Cerrahi sonrası işlevsellikte %0,34 optimalite farkıyla sonuçlara ulaşıyor, Pareto Sınırı'nı yaklaşık hesaplayarak bireysel beyin ağlarına özel hassas cerrahiyi mümkün kılıyoruz.
Özet (Çeviri)
Low-grade gliomas (LGGs) present a critical challenge in neurosurgical oncology due to their slow progression and the brain's adaptive neuroplastic reorganization. While complete resection reduces recurrence risk, it may disrupt reorganized functional networks. Emerging evidence shows partial resection can preserve neurological outcomes without compromising tumor control. However, surgeons lack quantitative tools to preoperatively evaluate these tradeoffs. The absence of a computational framework to model resection trade offs leaves surgical planning reliant on subjective intraoperative assessments rather than predictive network analysis. Our research addresses this gap by formulating the brain tumor resection problem as a mathematical optimization model using graph neural networks (GNNs), where the brain is represented as a multiplex network comprising regions of interest (ROIs) with structural and spatial connectivity. In our formulation, GNNs approximate brain functionality metrics such as global efficiency and modularity, serving as surrogate objective functions within a mixed-integer programming framework. We extend this methodology to bi-objective optimization, systematically analyzing trade-offs between several brain functionality metrics. Our framework provides surgeons with data-driven strategies that balance maximal tumor control with minimal network disruption. It achieves solutions whithin 0.34% of the true optimium and efficiently approximates the Pareto frontier, enabling precision neurosurgery tailored to individual brain networks.